Küresel piyasalarda yüksek tansiyon

Küresel piyasalar Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’nın ayrılıkçı bölgeleriyle ilgili verdiği kararla sarsıldı.

Asya piyasalarındaki sert satış dalgası, ABD vadelilerinde de izlendi. S&P 500 vadelileri yüzde 2’ye yakın, Nasdaq vadelileri ise yüzde 2’nin üzerinde düştü.

Asya’da Hong Kong Hang Seng endeksindeki düşüş yüzde 3’ü aştı.

Altın ve Japon yeninde güvenli liman alımlarıyla yükseliş izlendi. Altın 1.914 doları gördü.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi yüzde 1,85 seviyesine düştü. Bloomberg dolar endeksinde de yüzde 0,1’lik yükseliş izlendi.

Putin’den dünyayı ayağa kaldıran karar

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın doğusundaki Rusya yanlısı iki ayrılıkçı yönetimi resmen tanıdı, Ukrayna gerilimi yeniden tırmanışa geçti.

Önceki gün jeopolitik endişeler Putin ile Biden’ın görüşmeyi prensipte kabul ettiklerinin açıklanmasıyla biraz yatışmış, ancak Rusya bu konuda somut bir plan olmadığını duyurmuştu.

Şimdi de Putin Kremlin Sarayı’nda sırayla Donetsk Halk Cumhuriyeti, ardından Lugansk Halk Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını tanıyan kararnameleri imzaladı.

ABD ve Avrupa Birliği kararı hızlı bir şekilde kınadı. ABD Başkanı Joe Biden, ABD’li kişi ve kurumların bu iki bölge ile tüm ticari ve finansal ilişkilerini yasaklayan bir kararname yayımladı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da Rusya’ya bu kararı nedeniyle yaptırım uygulanması çağrısı yaptı.

Bloomberg’in bir Beyaz Saray yetkilisinden edindiği bilgiye göre, ABD bugün Rusya’ya yönelik yaptırım planlarını açıklamak üzere müttefik ve ortakları ile istişarelerde bulunuyor.

Bu arada Putin, Rusya Silahlı Kuvvetleri’ne Donetsk ve Lugansk bölgelerinde “barışın korunması” talimatını verdi. ABD, Dışişleri Bakanlığı personeli ve büyükelçilik operasyonlarını Ukrayna’dan Polonya’ya tahliye etti.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı da kararın “kabul edilemez olduğunu” belirtirken, son gelişmeler çerçevesinde Türk vatandaşlarının Ukrayna’nın doğu bölgelerinden ayrılmalarını kuvvetle tavsiye etti. BM Güvenlik Konseyi de Ukrayna krizini görüşmek üzere acil toplanma kararı aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.