Yunanistan’da en az 38 kişinin öldüğü tren kazasının ardından Ulaştırma Bakanı Karamanlis istifa etti

Yunanistan'da en az 38 kişinin öldüğü tren kazasının ardından Ulaştırma Bakanı Karamanlis istifa etti

Yunanistan’da yolcu treni ile yük treni çarpıştı. Kazada en az 38 kişi yaşamını yitirdi. Olayın ardından Yunanistan Ulaştırma Bakanı Kostas Karamanlis istifa ederken, ülkede 3 günlük ulusal yas ilan edildi.

Son dakika haberi! Yunanistan, ülke tarihinin en kötü tren kazasının ardından üç günlük ulusal yas ilan etti.

Kaza sırasında çıkan yangını itfaiye ekiplerinin söndürmesiyle başlayan çalışmalarda 38 kişinin cansız bedenine ulaşıldı. İlk edinilen bilgilere göre, onlarca kişinin yaralandığı kazada yaklaşık 20 kişinin ise kayıp olduğu tahmin ediliyor.

Yunan Devlet Televizyonu ERT’in haberinde, kazada yaralanan 57 kişinin tedavisinin sürdüğü kaydedildi. Kaza sırasında çıkan yangın nedeniyle arama kurtarma çalışmalarında ve enkazdan çıkarılan bazı cesetlerin tanınmasında zorluk yaşanırken, kayıp aileler DNA testi için örnek verdi. Yolcu treninin Atina’dan Selanik’e gitmekte olan 346 kişiyi taşıdığı ve trenlerin kuzeydeki Larissa ilinin Tempi kasabasında çarpıştığı bildirildi.

YOLCULARIN ÇOĞU ÖĞRENCİLERDEN OLUŞUYORDU Yetkililer, yolcuların birçoğunun hafta sonu karnaval kutlamalarından sonra evlerine dönen öğrenciler olduğu açıklandı.

blank

Sağlık Bakanı Thanos Plevris, Larissa Genel Hastanesi önünde yaptığı açıklamada bakanlığın önceliğinin yaralıları tedavi etmek ve sevdiklerini kaybeden ailelere destek olmak olduğunu söyledi. Plevris, “Yakınlarını desteklemek için psikologlarımız var. Bu ebeveynler ve aileler için dehşet verici bir süreç. Zorluklara rağmen kimlik tespitini mümkün olduğunca hızlı yapmaya çalışacağız.” dedi. Bu arada, Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropoulou, ölümcül kazanın meydana geldiği yeri ziyaret etmek üzere yola çıkarken yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Hayal bile edilemeyecek bir trajediyle karşı karşıyayız. Özellikle genç insanların yasını tutuyoruz.”

ULAŞTIRMA BAKANI İSTİFA ETTİ

Yunanistan Ulaştırma Bakanı, Kostas Karamanlis en az 38 kişinin öldüğü kazanın ardından istifa ettiğni duyurdu.

blankYUNAN SİYASETÇİLERDEN KAZAYA TEPKİLER Ana muhalefet lideri Syriza lideri Alexis Tsipras, “Düşüncelerimiz haksız yere ölen insanlarla birlikte. Kurbanların ailelerine başsağlığı ve yaralılara destek diliyoruz.” dedi.   Yunanistan Komünist Partisi Genel Sekreteri Dimitris Koutsoumpas yaptığı açıklamada, “Bugün, Tempi’de meydana gelen ve çok sayıda kişinin ölümüyle sonuçlanan eşi benzeri görülmemiş tren kazası nedeniyle tarifsiz bir kederin yanı sıra, insan hayatlarının bu trajik şekilde nasıl kaybedilebildiğine dair öfkenin de yaşandığı bir gün.” diye konuştu. Koutsoumpas, “Bu trajedinin nedenlerinin hiçbir şey saklanmadan ya da örtbas edilmeden eksiksiz bir şekilde soruşturulmasını talep ediyoruz.” diye sözlerine devam etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir