“Yenilenebilir enerji ‘enerji güvenliği’ açısından çok önemli”

Kalyon Enerji İcra Kurulu Üyesi Dr. Murtaza Ata enerji dönüşümünde gelecek dönem trendlerini Bloomberg HT’de yayınlanan Elektrik 4.0 programında anlattı.

Ata, Türkiye’nin yenilenebilir enerji açısından iyi bir konumda olduğunu belirterek dünyanın enerji konusunda çok kırılgan olduğunu ve enerji güvenliği açısından da artık ülkelerin yenilenebilir enerjiye yöneldiğini söyledi.

“Yenilenebilir enerji ‘enerji güvenliği’ açısından çok önemli”

Ata sözlerine şöyle devam etti:

Yenilenebilir enerji geçmişte yaptığımız hataları telafi etme şansı sunuyor. Türkiye’nin yenilenebilir enerji de iyi bir konumda olduğunu söyleyebilirim. Özellikle hidroelektrik santrallerimizi daha önce de kullanıyorduk ama son 10-15 yılda rüzgâr ve güneş enerjisi yatırımlarında ilerlemeler kaydettik. Şu an bütün kurulu gücümüz 100 bin megawatt, yüzde 10’u güneş enerji santrallerinin oluşuyor, yüzde 10’u rüzgâr santrallerinden yüzde 25’i hidroelektrik santrallerden oluşmakta. Zaman zaman yağış fazla olursa enerjimizin yüzde 50’sinden fazlasını yenilebilir enerjiden üretebiliyoruz.

Güneş enerjisini en az beş katına ve rüzgâr enerjisini 3-4 katına çıkartalım ki enerjimizin tamamını yenilenebilir enerji üretelim aynı zamanda bir enerji güvenliği konusu var. Rusya Ukrayna krizinde gördük ki dünya enerji konusunda çok kırılgan çünkü Rusya güvenilir olmayan bir tedarikçi haline geldi. Almanya daha önce kömür santrallerini kapatmıştı tekrar devreye almaya başladı bu gezegenimiz için kötü bir durum keşke daha önceden hazırlıklı olunsaymış.

“Dünyada en ucuz enerji kaynağı: Güneş”

Yenilenebilir enerjiyi üretmenin uygun maliyetli olacağını söyleyen Ata özellikle güneş enerjisi üretmenin dünyada en uygun maliyetli olan enerji türü olduğunun altını çizerek, şunları söyledi:

Petrol fiyatları son 7-8 ayda aşırı arttı sadece bu artmadan kaynaklı faturası ekonomimize yaklaşık 50 milyar dolar demek oluyor ki biz elektriğimizin enerjimizin büyük bir kısmını yenilebilir enerjiden üretseydik ticari açık dediğimiz olaylar daha hafif ve hasarsız olarak atlatabilirdi. Tabi bu olay bütün dünyada var. Yenilenebilir enerji bize çok uygun maliyetlerde enerji üretme imkânı sunuyor dünyada şu anda elektriği üretebileceğimiz en ucuz enerji kaynağı güne, hepsinden daha ucuz.

Güneş enerjisini silisyum kristali üretiyoruz. Dünya kabuğunun üçte biri silisyum dünyada en çok bulunan element ve ulaşmak çok kolay. Bu teknoloji dünyada yüzde 90’nı Çin’de üretiliyor bu kadar stratejik bir malzemenin tek bir ülkeye bağlı olması zayıflık oluşturuyor pandemide bunu gördük ama silisyum dilimini Çin’in dışında üreten tek ülke biziz.

Son olarak devletlerin yenilenebilir enerjiyi politikalarla yaygınlaştırmasının bu alanda çok başarılı olduğunu belirten Ata, “Devletlerin yenilenebilir enerjinin yaygınlaşmasında politikaları çok etkili oldu. Örneğin, Almanya güneş Türkiye’dekinin yarısı buna rağmen Almanya dünyada güneş santralin en çok kurulu olduğu ülkelerden bir tanesi 50 bin megawatt yani Türkiye’nin beş katı” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir