Yen'den dolar karşısında yeni dip seviye

20.10.2022 11:00 Son Güncelleme:

Hazine getirilerinin çok yıllı en yüksek seviyelere yükselmesinin Japon eşdeğerleriyle açığı genişletmesinin ardından yen, dolar karşısında 150,08’i vurdu. Bu, yetkililerin Eylül ayında piyasaya müdahale ederek onu destekleme çabalarına rağmen düşmeye devam eden yen için 32 yılın yeni bir en düşük seviyesi oldu.

Japon yetkililer, para biriminde belirli bir seviyeyi hedeflemek yerine aşırı hareketler olması durumunda harekete geçeceklerini söylediler. Ancak 150, Japonya’da önemli bir psikolojik seviye olarak görülüyor ve bir mola, daha fazla eylem için iç baskıyı artırabilir.

TPAO’dan Karadeniz gazı paylaşımı: Sakarya Gaz Sahası’nda bir gün

Maliye Bakanı Suzuki, Japonya’nın harekete geçmeye hazır olduğunu yineledi ve parlamentoda son zamanlardaki hızlı, tek taraflı yen zayıflığının istenmeyen bir durum olduğunu söyledi.

Suzuki, “Spekülasyonla desteklenen aşırı hareketlere kesinlikle tahammül edemeyiz. Aciliyet duygusu yüksek döviz piyasasındaki hareketleri izlemeye devam edeceğiz ve aşırı hareketlere karşı uygun tepkiler alacağız.” dedi. 

Yen, hükümetin yaklaşık 20 milyar dolarlık bir harcamayı onaylamasına ve tüccarları kararlılığını test etmekten caydırmak için bir dizi uyarı salmasına rağmen, geçen ayın müdahaleye dayalı kazançlarını sildi. Yatırımcıların ABD ve Japonya arasındaki genişleyen getiri farkına odaklanmasıyla dolar bu yıl dolar karşısında yüzde 23 değer kaybetti.

PİYASALARDAKİ SON DAKİKA GELİŞMELERİNİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: CNN TÜRK FİNANS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir