Yellen'dan küresel büyüme ve enflasyon mesajı

15.10.2022 15:52 Son Güncelleme:

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen yaptığı açıklamada, küresel ekonominin karşı karşıya olduğu zorlukların çoğunun Ukrayna’daki savaştan ve pandeminin devam etmesinden kaynaklandığını, ancak politika yapıcıların bunlarla mücadele etmek için koordinasyonu geliştirdiklerini söyledi.

Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası yıllık toplantıları sırasında düzenlediği basın toplantısında açıklama yapmak üzere hazırlanan Yellen, “Birçok ülkede enflasyon yükseldi. Büyüme küresel olarak yavaşlıyor. Sermaye akımlarında dalgalanmalar ve finansal piyasalarda da güçlü hareketler görüyoruz.” dedi.

Borsa geride kalan haftanın en çok kazandıran yatırım aracı oldu

Yellen, ABD ekonomisinin dirençli olduğunu, ancak enflasyonun çok yüksek olduğunu ve onu düşürmenin Başkan Joe Biden’ın en önemli ekonomik önceliği olmaya devam ettiğini söyledi.

Yellen, Makroekonomik sıkılaştırmanın gelişmiş ekonomilerden dünyanın geri kalanına yayılmalarına da dikkat ediyoruzBu hafta bizi daha bilgili ve daha koordineli bıraktı. Evde yapmamız gereken işler konusunda kararlıyız. Ortak zorluklarımızı çözmek için ortak çabamız etrafında birleştik.” dedi.

Ayrıca, Yellen, Washington’da toplanan küresel politika yapıcıların enflasyonu düzeltme, enerji arzını güvence altına alma ve diğer zorlukları ele alma konusunda kararlı bir eylem üzerinde anlaştıklarını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir