Volkswagen’den Çin’de otonom sürüş teknolojisine 2,3 milyar euro

Volkswagen AG, otomobil üreticisinin en büyük pazarındaki teknoloji varlığını güçlendirmek için Çin’in Horizon Robotics şirketi ile otonom sürüş ortak girişimi kurmak için 2,4 milyar euro (2,3 milyar dolar) yatırım yapacak.

Şirketten yapılan açıklamada yeni girişimin Çin otonom ve sürücü asistan sistemleri geliştirileceğini ve maliyetlerden tasarruf etmek ve enerji tüketimini azaltmak amacıyla çok sayıda işlevin tek bir çip üzerinde toplanacağı belirtildi.

Teknoloji, tüketicilerin artan oranda yerel elektrikli araçları tercih ettiği Çin’de Volkswagen’ın sadece elektrikli modelleri için geliştirilecek.

“Ortak girişim ürünlerimizi ve hizmetlerimizi Çinli müşterilerimizin ihtiyaçlarına daha hızlı ve istikrarlı şekilde cevap vermemizi sağlayacak şekilde uyarlamamızı sağlayacak” diyen Volkswagen Çin’in başındaki isim Ralf Brandstaetter, “Horizon ile işbirliği yapmak Çin’de kendimizi yeniden konumlandırmamıza yardımcı olacak” ifadelerini kullandı.

VW Çin’de satışlarını geliştirme baskısı altında

Otomotiv devi, teslimatların yaklaşık yüzde 40’ını oluşturan en büyük pazarı Çin’de satışlarını geliştirme baskısı altında.

Geçtiğimiz yıl, birçok modelinde donmuş ekranlar ve karmaşık işlevlerle eleştirilen ve yerel tüketici zevklerine ayak uydurmaya çalışırken Volkswagen’ın satışlarında yaşanan düşüş genel satışlarda yaşanan düşüşü geride bıraktı.

Araç üreticisinin yazılım yan kuruluşu Cariad gelecek yıl tamamlanacak olan ortak girişimde yüzde 60 hisseye sahip olacak.

Cariad, yazılım geliştirmedeki aksaklıkların en önemli elektrikli modellerden Porsche Macan da dahil olmak üzere birçok modeli geciktirmesinin ardından tekrar işleri rayına oturmayı hedefliyor.

Yaşanan kargaşa Avrupa’nın en büyük otomobil üreticisinin CEO’su Herbert Diess’in görevinden ayrılması ve yerine Oliver Blume’nin gelmesiyle sonuçlanmıştı.

Yatırımcıları arasında Intel, Hillhouse Capital ve elektrikli araç üreticisi BYD gibi şirketler bulunan Horizon, otomobillerden akıllı hoparlörlere kadar her şeye kurulabilen teknolojiye sahip ve internet sitesine göre Volkswagen’in Audi markasını ortakları arasında sayıyor.

Yapılan anlaşma uyarınca Volkswagen ortak girişimin kurulması için 1,3 milyar euro yatırım yapacak, şirkette belirli bir hisseye ve yönetim kurulunda bir sandalyeye sahip olacak.

Volkswagen’in yerel modeller için Çin’de gelişmiş çipler üretmeye başlama kararı küresel çip endüstrisinde derin bir kargaşa yaşandığı dönemde geldi.

VW’nin yerel modeller için Çin’de gelişmiş çipler üretmeye başlaması, küresel çip endüstrisi için derin bir kargaşa zamanında geliyor. ABD Cuma günü, Çin’in en gelişmiş çipleri geliştirme ve ordusunu donatma yeteneğini engellemek için Çin ile iş yapma konusundaki kısıtlamaları açıklamış ve üreticileri ülkedeki müşterilere hizmet vermeye teşvik etmişti.

Cariad CEO’su Dirk Hilgenberg muhabirlerle yaptığı görüşmede çip üretim kararıyla ilgili, “Çin’de ve Çin için” geliştirme yeteneğine sahip olmanın “gelecek için burada bağımsız bir çözüm sunmaya yardımcı olacağını” değerlendirmesinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir