Verilere göre Rusya-Çin ticareti büyüyor

10.05.2023 16:20 Son Güncelleme:

Çin Gümrük Genel İdaresi’nin yayınlanan raporuna göre, Rusya ve Çin arasındaki ikili ticaret Ocak-Nisan döneminde bir yıl öncesine göre yüzde 43’ten fazla artarak 73 milyar dolara ulaştı. Bu dönemde Çin’in Rusya’ya ihracatı yıllık bazda yüzde 67.2 artışla 33.6 milyar dolara yükselirken, ülkeden ithalatı yaklaşık yüzde 25 artışla 39.4 milyar dolara ulaştı.

Çin’in Rusya ile ticareti, 2022’de rekor seviyeye ulaştı ve Batı’nın Moskova’ya yönelik yaptırımları arasında yaklaşık üçte bir oranında arttı. İlk çeyrek sonuçlarına göre, ikili ticaret bu yıl 200 milyar doları aşma yolunda ilerliyor.

Resmi istatistikler, Rusya’nın 2022’de ticaret büyümesi açısından Çin’in en büyük 20 ortağı arasında lider olduğunu gösteriyor. Çin, Rusya’nın en büyük petrol alıcısı olarak Hindistan ile rekabet ediyor ve Rus tarım ürünlerinin en büyük ithalatçısı olarak AB’yi geride bıraktı.

Pekin’in Rus petrolünün deniz yoluyla ithalatı, Covid kısıtlamalarının kaldırılmasının ardından yurt içi akaryakıt talebindeki toparlanmanın ortasında rafinerilerin indirimlerden faydalanmasıyla rekor seviyelere çıkıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir