Uzaylı arayışındaki yapay zeka 8 ilginç sinyal buldu

Uzaylı arayışındaki yapay zeka 8 ilginç sinyal buldu

Bilim insanları, yeni bir makine öğrenimi yönteminin, uzaylı yaşamı arayışında daha önce tespit edilmemiş 8 “ilgi çekici sinyal” bulduğunu söylüyor. Dünya’ya yakın 5 yıldızdan gelen sinyallerin, başka dünyalardaki uzaylı zekasının işaretleri olabileceği belirtiliyor.

blank
Araştırmacılara göre bu durum yapay zekanın nihayet Dünya’nın ötesinde yaşam sinyalleri bulmamızı sağlayabileceği anlamına geliyor.Dünya dışı zeka arayışının büyük bir kısmı, “teknoimzaları”, yani kazara veya kasıtlı olarak uzaylı teknolojisinden gelmiş olabilecek sinyalleri aramaya odaklı.
blank
Ancak bilim insanları bu teknoimzaları bulmakta kısmen zorlanıyor çünkü çoğu parazitten kaynaklanan çok sayıda ilginç veri var.İnsan teknolojisinden kaynaklanan parazitler algılanıyor.
blank
Yeni sistem, araştırmacıların evrenden bize gelen büyük miktardaki veriyi taramasına ve ilgi çekici olabilecek sinyalleri bulmak için bunları daha hızlı bir şekilde incelememize yardımcı olmayı amaçlıyor.Ayrıca araştırmacıların, örneğin cihazlar insan teknolojisinden kaynaklanan parazitleri algıladığında ortaya çıkabilecek yanlış pozitifleri filtrelemesine de olanak tanıyabilir.
blank
ŞİMDİDEN 8 TANE SİNYAL BULUNDUAraştırmacılar sistemi anlatan yeni bir makalede, şimdiden 8 adet “daha önce tanımlanmamış ilgi çekici Dünya dışı zeka sinyali” bulduklarını yazıyor.Ancak bu hedeflerin tekrarlanan gözlemlerinin henüz benzer sinyallerin yeniden tespitiyle sonuçlanmadığı belirtiliyor.
blank
KOLAY AYIRT EDİLEBİLEN DAR BANT RADYO SİNYALLERİ ARANIYORTeknoimza arayışlarının çoğu radyo frekanslarına odaklanıyor, çünkü bu frekanslar uzayda kolayca hareket edebiliyor ve bunları gönderen ve tespit eden sistemler nispeten daha kolay kurulabiliyor.Araştırmacılar özellikle, evrende düzenli olarak meydana gelen doğal radyo emisyonlarından daha kolay ayırt edilebilen dar bant radyo sinyallerini arıyor.
blank
Yeni sistem, evrenin dört bir yanından gelen bu radyo sinyalleriyle ilgili toplanan veriler içinde araştırma yaptı. Çalışma, bilimsel dergi Nature Astronomy’de bugün yayımlanan “820 yakın yıldızdan gelen teknoimzalar için derin öğrenme araştırması” başlıklı makalede anlatılıyor.
blank
SİNYALLERİN ÇOĞU FAZLA SAYIM YA DA PARAZİTBilim insanları, 115 milyon veri parçacığını araştırdı ve yaklaşık 3 milyon ilgi çekici sinyal buldu. Araştırmacılar, sistemin bu parçacıkları ayıklama şekli göz önüne alındığında bunun muhtemelen bir “fazla sayım” olduğunu ve sinyallerin çoğunun yine büyük ihtimalle parazitten kaynaklandığını belirtiyor.
blank
Yanlış pozitif gibi görünen sinyaller filtrelendikten sonra geriye 20 bin 515 sinyal kaldı. Bunlar arasında araştırmacıların dikkatini çeken 8 “ilgi çekici sinyal” tespit edildi.
blank
5 FARKLI YILDIZDAN 8 SİNYALBu 8 sinyal 5 farklı yıldızdan geliyor ve yıldızların hepsi de Dünya’dan 30 ila 90 ışık yılı uzaklıkta.
blank
Araştırmacılar, bu sinyallerin “gerçekten de” dünya dışı zeki yaşam tarafından “üretilip üretilmediğine” dair herhangi bir sonuca varmaya çalışmadıklarını söylüyor. Diğer bilim insanlarını, sinyallerin nereden geldiğini bulma umuduyla bu hedefleri incelemeye devam etmeye çağırıyorlar.
blank
Dahası, aynı yöntemin başka dünyalarda yaşam arayışını hızlandırma umuduyla diğer büyük veri kümelerini incelemek için de kullanılabileceği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir