Ukrayna’ya bağış konferansında AB’den 200 milyon euro ilave insani yardım sözü

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Polonya ve İsveç tarafından Varşova’da düzenlenen konferansın açılışında konuşma yaptı.

Rusya’nın saldırısının başlamasından bu yana geçen 10 hafta içinde Ukrayna’ya 4 milyar euro ekonomik ve mali yardımda bulunduklarını belirten von der Leyen, savaştan kaçarak AB ülkelerine giden Ukraynalılar için 3,5 milyar euroyu harekete geçirdiklerini söyledi.

Von der Leyen, üç hafta önce Ukrayna içinde yerlerinden olmuş kişiler için 1,8 milyar euroluk yardım sözü verdiklerini hatırlatarak, “Bu yeterli değil. Bu bağış konferansında taahhütleri başlatma önceliğini taşıyorum. Böylece Ukrayna içinde yerlerinden edilmiş kişiler için 200 milyon euro taahhüt etmekten mutluluk duyuyorum. Bunun daha fazlası da gelecek.” dedi.

Ukrayna yönetiminin ülkenin yeniden inşası çabalarına yardım edeceklerini de vurgulayan von der Leyen, “Bunun için yüz milyarlarca euro yatırımı başarabilirsek bu sadece ülkenin yeniden inşa edilmesini sağlamayacak, aynı zamanda Ukrayna’nın AB’ye giden yolunu da döşeyecek.” diye konuştu.

AB Konseyi Başkanı Charles Michel de daha önce Ukrayna için dayanışma fonu kurulmasına karar verildiğini hatırlatarak, Ukrayna’ya yardım yapılmasının önemine işaret etti.

Ülkenin desteğe ihtiyacı olduğunun altını çizen Michel, bazı raporlara göre devletin işler halde devam edebilmesi için ayda 5 milyar euro gerektiğini aktardı.

Michel, ülkenin yeniden inşası için çalışmaların da kısa sürede başlamasının önemine dikkat çekti ve AB’nin Ukrayna’ya desteğini sürdüreceğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.