Ukrayna harekatı sonrası petrolde hangi kurum ne bekliyor?

Brent petrol Rusya’nın Ukrayna şehirlerine harekat başlatmasının bölgenin hayati enerji ihracatının bozulması endişeleriyle 2014’ten bu yana ilk kez 100 doları gördü.

Bu saldırı ham petrolün daha yukarıları tırmanabileceği ve küresel ekonomi üzerinde enflasyonist baskılar kurmasıyla ilgili daha geniş çaplı endişelere neden oldu.

Peki uzmanlar Rusya-Ukrayna krizi ve bunun petrol fiyatları üzerindeki olası etkileriyle ilgili ne düşünüyor?

Eurasia Group: Petrol sert yükselerek enflasyonu sıçratabilir

ABD ve Avrupa önümüzdeki saatlerde bu saldırıya mutlaka yeni bir önlemler pakediyle cevap verecektir. Rusya’nın saldırısının ağırlığını düşündüğümüzde Batılı Politika yapıcılarının en olumsuz senaryo planlarının da ötesine geçerek Rusya’yı SWIFT sisteminden çıkarılmasının gündeme gelmesini bekliyoruz. Kuzey Akım 2 boru hattı süresiz olarak devre dışı bırakılacak. Petrol ve gaz fiyatları kayda değer derecede yükselerek enflasyonist baskıları artıracak ve finansal piyasalar ve küresel büyüme üzerinde ciddi bir yük oluşturacak. Batılı devletlerin uygulayacağı yaptırımların enerji sektörünü dışarıda bırakılması muhtemel olsa da yeni yaptırımların yaratacağı etki yatırımcıların Rus varilleriyle işlem yaparken son derece ihtiyatlı olmasına neden olacaktır.

Rapidan Energy Group: Bir süre daha risk primli fiyatlar bekliyoruz

Petrol fiyatlarının Rusya’nın Ukrayna’ya olan saldırısı sonrası bir risk primi barındıracağını ve fiziksel arzın yaptırımlar, yasaklar, savaşlar veya ikili anlaşmalar nedeniyle sekteye uğrayıp uğramayacağı belli olana dek bu primin kalmasını bekliyoruz. Arzda ciddi bir sorun yaşanmaması halinde ise Rusya’nın saldırısının makro düşüş etkisine sahip bir faktöre dönüşerek fiyatların çekileceğini tahmin ediyoruz.

ING Groep NV: Daha fazla oynaklık ve risk primi görebiliririz

Devam eden gerginlik petrolü 100 doların üstüne çıkardı. Petrol piyasası şimdi müttefiklerin Rusya’ya nasıl bir cevap vereceğini izleyecek. Bunun sonucunda piyasada daha fazla oynaklık ve fiyatlarda daha yüksek bir risk primi görebiliriz.

ANZ Banking Group: Riskler ortadan kalktığında prim hızla eriyecek

Artan jeopolitik risklerin petrol piyasası üzerinde değişken etkileri oldu. Her iki körfez savaşında da petrol fiyatları hızla yükselmişti fakat bu riskler dağıldığında o kazançlar geri verilmişti. Mevcut durumda yaşanan potansiyel arz sorunları o döneme göre iki kat daha fazla. Açıklanacak yeni yaptırımların Rus petrolüne etkisi göreceli daha az olacağını ve riskler ortadan kalktığında fiyatlardaki risk primi hızla eriyeceğini düşünüyoruz.

JTD Energy Services: Piyasalar yukarı yönlü oynak kalmaya devam edecek

Rusya-Ukrayna çatışması hali hazırda yükseliş trendinde olan piyasayı oynaklık ve belirsizlik açısından bambaşka bir seviyeye taşıdı. İran anlaşması mevcut fiyatların korunmasına yardımcı olabilir yine de petrol piyasalarının yukarı yönlü oynak kalmaya devam edeceğini tahmin ediyoruz.

VI Investment Corp: Yukarı yönlü 10 dolarlık yeni bir artış olabilir

Çatışmaların yoğunlaşmasıyla petrolün yukarı yönlü 10 dolarlık yeni bir hareket yapması mümkün fakat yapılacak operasyonlar sonrası bir anlaşmaya varılabileceğini değerlendiriyoruz. Böyle bir anlaşma piyasaları dengeleyebilir ve kriz sonunda fiyatları aşağı çekebilir bununla birlikte İran ile imzalanacak olası bir nükleer anlaşmanın da fiyatlar üzerinde aşağı yönlü baskıyı artıracağını düşünüyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir