TÜSİAD Başkanı Turan’dan enflasyonla mücadele vurgusu

Ege Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (ESİAD) tarafından düzenlenen ESİAD Yatırım Zirvesi’nde iş dünyası bir araya geldi.

Zirvenin açılış konuşmasını yapan ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Karabağlı, sürdürülebilir kalkınma ve küresel rekabet gücünün desteklenmesine dikkat çekerek yatırımın önemini vurguladı ve şunları söyledi:

Büyüme ve rekabet gücünün artması için yatırımların yapılması gerekiyor. Pandemi ile dünyada ekonomik daralma meydana geldi. Özel tedarik zincirinde aksamalar yaşandı ve ülkeler arasındaki ekonomik uçurum daha da arttı. Şimdi bir de Rusya ve Ukrayna savaşı var. Savaş dolayısıyla hammadde fiyatlarında ciddi artışlar oldu ve enerjide zorluklar yaşanmaya başlandı. Dünyada yeni bir savaş başladı ve bu savaşın adı hammadde savaşları oldu. Ülkemizde de yatırımlar azaldı çünkü risk iştahı azaldı fakat ihracatın artmaya devam ettiğini görüyoruz.

“Enflasyonla mücadele için büyümeden taviz verilmeli”

Zirvede konuşan Türk Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Orhan Turan, enflasyonla mücadele için büyümeden taviz verileceği bir döneme girmek gerektiğini belirterek, kur, faiz ve enflasyon döngüsünden çıkamadığımız için fırsatları değerlendiremediğimizin altını çizdi.

Turan konuşmasına şöyle devam etti:

Tedarik zincirindeki kopma eylemi pandemiden önce başlamıştı. Korumacılık ve devletin ekonomideki rolünün artmasıyla ticaret politikalarının, dış politika yardım aracı haline getirilmesini gözlemliyorduk bu süreç pandemi ile hız kazandı. Ukrayna- Rus Savaşı ve Çin’deki artan vakalar ile kırılma yaşandı.

Ekonomileri desteklemek için rekor parasal genişleme ve düşük faiz politikası sona eriyor. Büyük merkez bankalarının öncülüğünde para politikalarında başlayan paradigma değişimi ile enflasyonla mücadele temel öncelik oldu. Gerekirse büyümeden taviz verilebileceği bir döneme giriyoruz. Fed‘in faiz artışları ve bilanço küçültmeleri devam ederken gelişmekte olan ülkeler de buna paralel olarak faiz artışına gidiyor. Ekonomimizde son 10 yıla baktığımız zaman yapısal problemlerimizin kırılganlıklarımızı arttırdığını görüyoruz. İçerde yaşadığımız enflasyon,kur ve faiz döngüsünden çıkamadığımız için fırsatları yeterince değerlendiremiyoruz. Dünyadaki değişimin hızını ve sunduğu yatırım fırsatlarını arzu ettiğimiz düzeyde yakalayamıyoruz. Rekabetçi kur ile küresel ekonomide yakalamaya çalıştığımız avantajlı konum işlevselliğini kaybetmiş durumda, ucuz iş gücüyle rekabetçi olma dönemi geride kaldı.

Sabancı Holding CEO’su Alper: Dünya fikir savaşları içinde

Zirvenin açılışında konuşan bir diğer isim Sabancı Holding CEO’su Cenk Alper ise artık dünyada finansman aramak yerine iyi ve doğru fikir aramanın daha önemli olduğunu vurgulayarak, finansmanın bir şekilde bulunabileceğine ama iyi fikrin bulunmasının daha zor olduğunu belirtti.

Alper, “Yatırım demek geleceğe bakmak demektir. Bunun için öngörülebilirliği artmış bir dünyaya bakmamız gerekiyor. Finans kaynaklarına sahip olanlar artık dünyada doğru yatırımları doğru fikirleri arıyorlar. Asıl aranması gereken artık finansman değil çünkü merkez bankaları bir şekilde parayı bollaştırarak veya daraltarak dünya ekonomisinin büyümesine hız verebiliyor veya yavaşlatabiliyorlar. Ama “Gerçek fikirleri bulabiliyor muyuz, doğru bir dünyanın içinde şekillendirebiliyor muyuz?” buna bakmamız gerekiyor. Gelecek nesil sadece kâr eden sadece büyümeyi hedefleyen bir şirkette çalışmak istemiyor. Bu hızda ve bu şekilde büyümeye devam edersek bu şekilde dünyayı kirletmeye devam edersek ve eşsizlikleri yaratmaya devam edersek hep birlikte kaybedeceğiz. Bugün dünyada herkes doğru fikir peşinde koşuyor. İnsanlar 10 dakika içerisinde, bir fikre 1 milyon dolar koyup koymama kararı veriyor. Dünya, para savaşlarının değil, fikri yakalamanın peşinde. Finansmanın peşinde koşacağız ama iyi fikirler geliştirelim. Bırakalım finansman kaynakları bizim peşimizde koşsun” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir