Tüketici için 4 aşamalı çalışma geliyor

KORUMA PAKETİ, E-TİCARET, PERAKENDE VE HAL YASASI

Gıda ürünlerindeki fiyat artışı, tüketicilerin en çok şikayet ettiği konuların başında geliyor. Artışların enflasyona etkisi de cabası. Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüketicilere yönelik 4 aşamalı yasa planını açıkladı.

Gıdada KDV indiriminin ardından sahada denetimler sürerken, tüketiciyi koruyacak yeni bir düzenlemenin üzerinde çalışılıyor. Bunun yanı sıra e-ticaret ve perakende satışlarda tüketicilerin yanıltılmasının önüne geçilecek yasa da Meclis gündemine gelecek. Son olarak hal kanunu Meclis’ten geçerek yasalaşacak.

HAL YASASI NEYİ KAPSAYACAK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hallerin çıkışlarında kurulan denetim noktalarına dikkat çekti. “Ürünlerin halden çıkışından markete ulaştığı fiyata, kamyonların taşıdıkları miktara kadar bir denetim söz konusu” dedi. Peki, hal kanunundan beklenenler arasında neler var?

Hal düzenlemesi ile ilgili çalışmalar sürüyor. O taslak çalışmada öncelikle hallerde üreticilerin var olması sağlanacak. Bu kapsamda üretici birlikleri belirlenecek oranda her halde yer alacak. Hallerin fiziki altyapısı yenilenecek, modern hale getirilecek, ürünün el değiştirmesi nedeniyle yükselen fiyatın önüne geçilebilmesi için aynı ürünü birden fazla komisyoncu alıp satamayacak. Frigorifik taşımacılık teşvik edilerek ürün zayiatının önüne geçilecek. Market zincirlerinin doğrudan tarladan ürün alarak tekel oluşturmasının önüne geçilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hal yasasını yeniden gündeme getiren açıklamasının ardından gözler kanun teklifinin Meclis’e gönderileceği tarihe çevrildi.

İşte Rusya-Ukrayna krizi ile ilgili 10 soru, 10 cevap!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.