TSPB’nin kısa film yarışmasına başvurular başlıyor

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nin (TSPB), finansal okuryazarlık ve sermaye piyasalarına yatırım konusunda bilgi ve farkındalığı artırmak amacıyla gerçekleştirdiği “Sermaye Piyasalarında Yatırımcı Olmak” temalı bu yılki yarışma, “Filmler Kısa, Yatırımlar Uzun…” sloganıyla başlayacak. Yarışma, her yaştan katılımcıya açık olacak. 16 Eylül 2022 tarihine kadar sürecek başvurular online olarak www.kameraelindegelecegincebinde.com internet sitesi üzerinden yapılabilecek. Yarışma sonunda dereceye girenler toplamda 70 bin TL’ye varan ödülleri kazanacak.

Önce senaryo


TSPB’nin bu yıl sekizincisini düzenleyeceği “Kamera Elinde Geleceğin Cebinde” kısa film yarışması yoluna yeni bir sayfa açarak devam ediyor. Bu yılki yarışmaya katılacak sinemaseverler, önce temaya uygun senaryolarını gönderecekler. TSPB Ön Jürisi tarafından değerlendirilen senaryolar daha sonra İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Sinema Bölümü Öğretim Üyesi Murat İri ve 2013-2017 yılları arası İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü’nde Senaryo Yazarlığı ve Senaryo Teknikleri dersleri veren, hali hazırda Kanal D İçerik Geliştirme Yöneticisi Duygu Ertekin tarafından seçilecek. Ön elemede, temaya uygun olmayan ve iyi bir şekilde işlenmemiş filmler elenerek daha kaliteli filmlerin çıkması hedeflenmektedir. Senaryo aşamasını geçenler “Kamera Elinde Geleceğin Cebinde” Kısa Film Yarışması’na bu senaryolarını filmleştirerek katılabilecekler.

Toplamda 70 bin TL tutarında ödül

Yarışmada ödül alan birinci filme 25.000 TL, ikinci filme 20.000 TL, üçüncüye ise 15.000 TL tutarında ödül verilecek. Yarışmada, ayrıca 2014 yılından itibaren yarışmanın jüri üyesi olan ve 3 Ağustos 2019 tarihinde geçirmiş olduğu trafik kazasında hayatını kaybeden sinema dünyasının önemli ismi Cüneyt Cebenoyan adına da 10.000 TL değerindeki “Cüneyt Cebenoyan Özel Jüri Ödülü” verilecek.

TSPB Genel Sekreteri Serdar Sürer film yarışmasına ilişkin, “TSPB olarak yatırımcıları bilgi ve birikimlerini geliştirmek için iletişim, eğitim ve etkinliklerimizi çok yönlü bir şekilde yürütüyoruz. Birlik olarak odağımızı her zaman ‘yatırımcılar’ oluşturuyor. Bu yıl sekizincisini gerçekleştireceğiniz kısa film yarışmamız da bu amaçla yürütülen önemli projelerimizden biridir. Ülkemizdeki sermaye piyasası yatırımcılarının uzun vadeli yatırım perspektifine sahip olmaması eksikliğine dikkat çekmek amacıyla belirlemiş olduğumuz ‘Sermaye Piyasalarında Yatırımcı Olmak’ teması ve ‘Filmler Kısa, Yatırımlar Uzun…’ sloganıyla yola çıktığımız ödüllü yarışmamıza sinemaya gönül vermiş herkesi katılmaya davet ediyoruz” dedi.

Üç jüri ekibi değerlendirecek


TSPB Jürisi ve Senaryo Jürisi’nin değerlendirmesi sonrası, senaryo elemesini geçen katılımcıların filmleri sinema ve akademi dünyasının önemli isimlerinin yer alacağı Ana Jüri tarafından değerlendirilecek. Jüride, Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Kamera Kurgu Kuram ve Uygulamaları, Kurgu Atölyesi, Belgesel Film Yapımı ve Kurmaca Film Yapımı konusunda ders veren Alp Birol, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim Üyesi Murat İri, Hürriyet Gazetesi Yazarı Uğur Vardan, Sinema Yazarları Derneği üyesi sinema yazarı ve eleştirmeni Selin Gürel, izlenme rekorları kıran dizilerin ünlü yönetmeni Ali Bilgin ve ünlü oyuncu Feride Çetin’in yanı sıra TSPB adına TSPB Genel Sekreteri Serdar Sürer yer alacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.