TİM Başkanı Gültepe: Paritenin ihracatçıya 9 aylık faturası 10,2 milyar dolar

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mustafa Gültepe Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı geçici dış ticaret istatistiklerini değerlendirdi.

Gültepe Bloomberg HT’ye yaptığı değerlendirmede “Eylül ayında 22,6 milyar dolarlık ihracat gerçekleşti. Son 12 ayda da 252 milyar doları aşan bir Türkiye ihracatından bahsediyoruz. Dolayısıyla trendler artış gösteriyor. Son 12 aydır da kendi içinde rekor kıran bir ekonomiden bahsetmek mümkün” dedi.

Paritenin ihracatçıya 9 aylık faturası 10,2 milyar dolar

Gültepe “Son 9 ayda parite ektisi Türk ihracatçısını çok negatif yönde vurdu. Geçen Eylül ayında parite 1,15 iken, 2022’nin Eylül ayında 0,96’ya kadar düştü. Eylül’de parite etkisinin Türkiye ihracatçısına negatif etkisi 1,8 milyar. Ocak-Eylül dönemindeki 9 aylık etkisi ise 10,2 milyar dolar. Eğer parite 1,15 seviyesinde kalmış olsaydı, şu anda biz 252 milyar doları değil 262 milyar dolar rakamını söyleyecektik. Satın almaların dolar satışların euro ile yapıldığı dönemde ihracatçılarımızın çok daha dikkatli olması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Üretim ve ihracatta yaşanan sıkıntılara da değinen Gültepe “Kredi ve krediye ulaşma noktalarında firmaların yaşamış olduğu sıkıntılar belki daha az olsaydı üretim hacmi çok daha fazla büyürdü. İnsanların kredi ulaşma konusunda moral ve motivasyonları düşük. Reeskont kredilerine erişim çok daha kolay olmalı. Büyük, taşıyıcı firmaların bu konuda çok büyük problem yaşadığını gözlemliyoruz” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir