TCMB’den iki tahvilde 300 milyon TL’lik alım

BLOOMBERG HT-ÖZEL

TCMB, önceki hafta açıkladığı Para ve Kur Stratejisi çerçevesinde piyasadan tahvil alımlarına bugün itibariyle başladı.

Sabah saatlerinde 2027, 2028 ve 2026 vadeli sukuk’ta 150’şer milyon liralık geri alım yapacağını açıklayan bankanın alım programı, sabah saatlerinden itibaren tahvil getiri eğrisini aşağı çeken unsur oldu. Banka iki tahvilde alım gerçekleştirirken, 2026 vadeli sukuk alımını talep gelmesine rağmen gerçekleştirmedi.

2019 yılından bu yana ilk kez yaptığı alımlarla piyasaya likidite sunmayı da amaçlayan TCMB’nin alımlarıyla birlikte, tahvil piyasasında faizler 30 baz puan kadar aşağı kaydı.

Merkez Bankası, 2027 vadeli tahvilde 528 milyon liralık teklif karşılığında 150 milyon liralık alım gerçekleştirirken, ortalama fiyat 64,947 oldu.

2028 vadeli kağıtta 389 milyon liralık talebe karşılık yine 150 milyon liralık alım gerçekleşirken, ortalama fiyat 69,037 olarak gerçekleşti.

İhale sonuçlarının gelmesi ile beraber faizlerde düşüşler 2027 vadeli tahvilde 85 baz puan, 2028 vadeli tahvilde 65 baz puana ulaştı.

İhale takvimi çerçevesinde getiri eğrisinin uzun tarafına 5 ile 10 yıllık ihalelerin Hazine’nin borçlanmasına da faizleri düşürdüğü için katkı sağlaması amaçlanıyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Ocak-Mart 2022 İç Borçlanma Stratejisine göre Hazine’nin açıkladığı üç aylık iç borçlanma stratejisine göre, Ocak’ta 41,8 milyar TL’si piyasadan olmak üzere toplam 45,8 milyar TL borçlanma yapılırken, karşılığında 49,2 milyar TL itfa yapılacak. Ocak ayında piyasadan borçlanma hedefi değişmezken, borçlanma programına altın cinsi tahvil ve kira sertifikası ihraçları eklendi. Ayrıca TÜFE ihracının vadesi 9 yıldan 6 yıla indirildi.

TCMB’nin aldığı kağıtlar; ikincil piyasada hacmi azaltarak, dolaşımın azalmasına sebep olsa da bu geri alımların yabancı yatırımcının çekildiği piyasada likidite dengeleyici olarak etkili olabileceği vurgulanıyor.

Bloomberg HT’nin görüştüğü piyasa oyuncuları, TL REF endeksli tahvil tarafında önemli ölçüde tıkanıklık olduğunu, Merkez Bankası’nın bu cephede alım yapması halinde piyasa ihtiyacının önemli ölçüde karşılanmış olacağını ifade ediyor.

Kur Korumalı Mevduat ürününe yoğun geçiş sonrası fonların elinde yüksek miktarda TL REF endeksli tahvil kaldığı, burada sağlanabilecek likiditenin piyasa açısından fayda sağlayabileceği vurgulanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.