TAV’ın 3. çeyrek net kârı beklentileri aştı

BLOOMBERG HT – ARAŞTIRMA

TAV Havalimanları 2022 yılının 3. çeyreğinde 1 milyar 574 milyon TL ile piyasa beklentilerinin üzerinde net dönem kârı elde etti. Şirketin 3. çeyrek için performansı, net dönem kârı, FAVÖK ve ciro açısından 2019 yılının aynı dönemine göre daha güçlü bir görüntü sergiledi.

Ayrıca TAV Havalimanları gelecek dönemlere yönelik beklentilerinde de bu yıl ikinci kez yukarı yönlü revizyonlar yaptı.

Şirket, yıl sonu için 272- 313 milyon euro arası FAVÖK ve 75 – 105 milyon euro arası net kâr olarak beklentilerini güncelledi. Aynı zamanda ciro, yatırım harcamaları ve dış hat yolcu sayılarını da yukarı yönlü revize etti. Net borç/favök oranı beklentisini ise 5,0 – 6,0 bandına geri çekti.

Yolcu trafiğinde devam eden toparlanma ve Almatı Havalimanı’nın portföye eklenmesi ile birlikte TAV Havalimanları’nın cirosu, 2022’nin ilk 9 ayında, 2019’un aynı döneminin yüzde 29 üzerinde ve 3. çeyrek olarak bakıldığında ise yüzde 40 üzerinde gerçekleşti.

İlk 9 ayda 60 milyon yolcuya ulaşıldı

Şirket yılın ilk 9 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yolcu sayısını yüzde 62 oranında artırırken, 60 milyon yolcuya ulaştı. Böylece yolcu sayısı, 2019 yılının ilk 9 ayının yüzde 84’üne ulaştı.

Şirket, cirosuna dış hat yolcu gelirlerine nazaran daha az katkı sağlayan iç hat yolcu gelirleri, iç hat tavan bilet fiyatı uygulamasından olumsuz etkilendi.

Ancak güçlü dış hat yolcu toparlanması, gider tasarrufları ve Almatı Havalimanı’nın da katkısıyla 2022’nin ilk 9 ayında FAVÖK 2019’un ilk 9 ayına oranla yüzde 14 yükseliş kaydetti. Almatı hariç tutulduğunda ise 2022’nin üçüncü çeyreğinde, 2019’un üçüncü çeyreğine yakın veya üzerinde gerçekleşti.

Almatı Havalimanı’nda verimlilik iyileştirmeleri pozitif katkı sağladı

Rus hava sahasının bazı hava yolu şirketlerine kapanması ve Almatı Havalimanı’nda elde edilen verimlilik iyileştirmeleri nedeniyle artan dış hat kargo uçuşları ikinci ve üçüncü çeyrekte Almatı’nın ciro ve FAVÖK’ünü önemli oranda artırdı.

Geçen yıla göre FAVÖK’te ve öz kaynak yöntemi yatırımlarında önemli miktarda iyileşme yaşandı. 2021’in 9 aylık döneminde Tunus borç yapılandırması net kâra 109 milyon euro (nakit olmayan) pozitif katkı sağlamıştı.

2022’nin 9 aylık döneminde ‘Enflasyon Muhasebesi’ nedeniyle net toplam 18 milyon euro (nakit olmayan) gelir yazıldı ve Tunus’ta değer düşüklüğünün ters çevrilmesi nedeniyle yazılan 10 milyon euro (nakit olmayan) gelirden olumlu etkilendi. Nakit yatırım harcamaları, 2022’nin ilk 9 ayında 99 milyon euro oldu.

Mevsimsel olarak sektörün en kuvvetli olduğu dönem olan üçüncü çeyrek sonuçlarına ilişkin İcra Kurulu Başkanı Serkan Kaptan yaptığı açıklamada, kış sezonunda da seyahat talebinin kuvvetli seyretmesini beklediklerini dile getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir