Tarım ve gıda sektörü için denetleyici kurum önerisi

Perakende sektörü ile tedarik zinciri paydaşlarının bir araya geldiği 8. Gelişim Kongre sonrasında Bloomberg HT’ye konuşan Gıda Perakendecileri Derneği Başkanı Galip Aykaç; öncelikli olarak arz güvenliği ve arzın artırılmasına yönelik konuların konuşulduğunu ifade etti.

Aykaç “KDV indirimi sadece sektör için değil, ülke için de çok önemli. KDV indirimi ile hem haksız rekabet ortadan kalktı, hem kayıt dışı çalışan birçok işletmenin kayıt içine girmesi de sağlanmaya başlamış oldu. İhracat özelinde, ülke ihtiyacının fazlasını ihraç ederseniz bir sorun olmaz. Öte yandan hala ülkenin ihtiyacı olan bir ürünü ihraç ediyorsanız enflasyon doğal olarak yükselir; çünkü arzda bir azalma olur.” dedi.

Gıda ve tarımın arzını, güvenliğini, her şeyini denetleyebilir bağımsız kurum önerisinde bulunduklarını ifade eden Aykaç “Birçok sektörde denetleyici kurumlar var. Tarım için de bu olmalı. Bunun çok faydası olacağını düşünüyoruz. Bu, siyaset üstü bir konu olarak ele alınmalı.” dedi.

Ayakları yere basan bir hayvancılık politikasına ihtiyaç olduğunu söyleyen Aykaç, “Gündemimizde olan, özellikle sütle ilgili olan arz açığı maalesef doğru yönetilemediği için, üreticinin maliyetleri çok yüksekti. Bu konuda Ankara’nın bir adım attığını duyduk. Bu sorun önümüzdeki süreçte çözülecektir. “ dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir