“Talep kaynaklı bir fiyat baskısıyla karşı karşıya kalabiliriz”

İRFAN DONAT

Dövize endeksli üretim politikası nedeniyle maliyet kaynaklı gıda enflasyonunun gündemden düşmediği Türkiye’de sanayicilerden önemli bir uyarı geldi.

Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Derneği (SETBİR), Başkanı İsa Coşkun, Ramazan ayı ve sonrasında açılacak turizm sezonuyla birlikte Türkiye’nin talep kaynaklı bir fiyat baskısıyla karşı karşıya kalabileceği uyarısında bulundu.

Bloomberg HT’de yayınlanan Tarım-Analiz programına konuk olan İsa Coşkun, hayvancılık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve önümüzdeki döneme ilişkin tespitlerde bulundu.

Türkiye’de süt/yem paritesi ile et/yem paritesinin olması gereken seviyenin altına düştüğünü ve üreticinin zarar ettiğini ifade eden Coşkun, Hayvancılık tarafına baktığımızda bugün karkas et fiyatları 60-64 TL civarında. Avrupa Birliğinde de bu fiyatlar söz konusu. Biz şu anda üreticinin yem başta olmak üzere maliyetlerindeki artış nedeniyle hayvanlarını kesime gönderdiğini görüyoruz. Şuan için et arzında bir fazlalık var gibi görünse de bunu anlık olarak düşünmemek durumundayız. Dolayısıyla 3 ay sonra Ramazan ayı geliyor ve sonrasında turizm sezonunda turist sayısında artış bekliyoruz. Bu ister istemez talepte büyük bir artışa neden olacak. Bizim aynı ölçüde arzı artırabilmemiz gerekir. Aksi halde bu defa maliyet kaynaklı değil talep kaynaklı bir fiyat baskısıyla karşı karşıya kalabiliriz. Dolayısıyla besilik dana konusunda biraz bu yıl düşünmek durumundayız” dedi.

“Hayvan varlığımızı bir anda artıramayız ama yem üretimini de ona göre yapmamız lazım” yorumunda bulunan Coşkun, “Kur kaynaklı riskleri önlememiz için yeme odaklanmamız lazım ve hem karma hem de kaba yem üretimimizi daha fazla artırmamız lazım” diye konuştu.

Kurdaki artış kadar volatilitenin de ister istemez şirketlerin önünü görmesinde sıkıntı oluşturduğunu kaydeden SETBİR Başkanı İsa Coşkun, “Bu konuda bir istikrar sağlanması bizler için son derece önemli. Ekonomide beklenti yönetimi her zaman için önemlidir” dedi. Röportajın tamamını linke tıklayarak izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.