Sterlin için kritik gün

Sterlinde tüm dikkatler İngiltere Başbakanı Liz Truss’ın türbülans yaratan planlarında atacağı olası geri adımlara çevrildi.

Bu hafta, finansal piyasalar tarafından onay alıp alamayacağı açısından İngiltere Başbakanı Liz Truss için kritik olacak.

Planladığı vergi indirimleri nedeniyle Truss’ın göreve gelmesinden bu yana sterlin zayıflarken, İngiliz tahvil getirileri uzun yıllardır görülmeyen seviyelere tırmanmıştı.

Finansal piyasalardaki çalkantı sebebiyle Truss, Cuma günü kurumlar vergisi artışını askıya almaktan vazgeçtiklerini açıklamak durumunda kalmıştı. Truss ayrıca piyasalar tarafından şiddetli bir tepki ile karşılanan mini bütçeyi sunan ve 65 milyar sterlinlik acil tahvil alım programını sonlandıracağını duyuran İngiltere Merkez Bankası’nın (BOE) olası piyasa sarsıntısından sorumlu olacağını söyleyen Kwasi Kwarteng’in de görevden ayrılmasını talep etmişti.

Yeni Maliye Bakanı’ndan geri adım sinyali

Yeni atanan Maliye Bakanı Jeremy Hunt Pazar günü BBC’ye verdiği röportajda, Truss’ın planladığı vergi indirimleri konusunda daha fazla geri adım atılıp atılmayacağı yönündeki soruya “hiçbir şey ihtimal dışı değil” yanıtını verdi.

Hunt, BOE’nin de desteğini almışa benziyor. BOE Başkanı Andrew Bailey, Hunt ile görüştüğünü ve mali politika sürdürülebilirliğinin önemi konusunda hemfikir olduklarını söyledi.

Yeni haftanın ilk işlemlerinde sterlin, Truss’ın ekonomi paketinde daha fazla geri adım açıklayabileceği beklentisiyle değer kazandı. Union Bancaire Privee (UBP) SA Küresel FX Strateji Direktörü Peter Kinsella, Hunt’ın BBC’deki açıklamalarının “hafif de olsa daha ihtiyatlı bir mali politika” sinyali verdiğini ve orta vadeli mali planın 31 Ekim’de açıklanmasına kadar sterlini dengelemeye yardımcı olacağını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir