SPK’dan depremden etkilenen şirketler için yeni kararlar

SPK haftalık bültenine göre Kurul, Halk Yatırım Menkul Değerler AŞ’nin 1 milyar 250 milyon lira, Volkswagen Doğuş Finansman AŞ’nin 600 milyon lira, Tam Finans Faktoring AŞ’nin 306 milyon 500 bin lira, Oyak Yatırım Menkul Değerler AŞ’nin 3 milyar 800 milyon lira borçlanma aracı başvurusunu onayladı.

ATR Bağımsız Denetim ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik AŞ’nin “Sermaye Piyasasında Bağımsız Denetimle Yetkili Kuruluşlar Listesi”ne alınma talebi olumlu karşılandı.

6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu ve ilgili mevzuat kapsamında yapılan incelemeler sonucunda Yorum YMM ve Bağımsız Denetim AŞ ve 3 kişiye, Kervansaray Yatırım Holding AŞ (KERVN) pay piyasasında gerçekleştirilen işlemler ile ilgili olarak yapılan inceleme sonucunda 1 kişiye idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

Kurul, Türkiye’de yerleşik kişilere yönelik olarak internet aracılığıyla yurt dışında kaldıraçlı işlem yaptırıldığı belirlenen 16 internet sitesine erişimin engellenmesi için gerekli hukuki işlemlerin yapılmasına karar verdi.

Depremden etkilenen şirketler için yeni kararlar

Kurul ayrıca depremin finansal piyasalar üzerindeki etkilerinin asgariye indirilmesi için çeşitli kararlar aldı.

Buna göre merkezi Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa’da bulunan ve sermaye piyasası mevzuatına tabi işletmelerin, henüz bildirimi yapılmamış finansal raporları bildiriminin 2023 yılının ilk çeyreğine ilişkin nihai bilanço açıklama tarihine kadar yapabilmesine karar verildi.

Merkezi deprem bölgesinde bulunan, bir Borsada veya teşkilatlanmış diğer pazar yerlerinde işlem görmeyen sermaye piyasası mevzuatına tabi işletmelerin 2022 yılına ait bilançolarını açıklama tarihleri 1 ay süreyle ertelendi.

Deprem nedeniyle finansal raporlarını süresi içerisinde iletemeyecek olan diğer işletmelerin ek süre taleplerini SPK’ya iletmelerinin mümkün olduğu hatırlatıldı. 2022 yıllık bilançolarını açıklamaları için yatırım fonlarına ise 30 Nisan 2023 tarihine kadar ek süre verilmesine karar verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir