Son dakika! Euro Bölgesi çift haneli enflasyonla tanıştı

30.09.2022 12:09 Son Güncelleme:

Avrupa İstatistik Ofisi Eurostat’ın verilerine göre, Euro Bölgesi enflasyonu Eylül ayında bir yıl öncesine kıyasla yüzde 10 oranında arttı. Piyasanın tahmini yüzde 9,7’ydi.

Ağustos’taki veri yüzde 9,1 iken tırmanışı körükleyen enerjinin geçen yılın aynı ayına göre yüzde 40,8 ve gıda, alkol ile tütün fiyatlarının da yıllık bazda yüzde 11,8 arttığı açıklandı.

Bloğun en büyük ekonomileri arasında en yüksek enflasyon oranını Almanya kaydederken, onu İtalya, İspanya ‘da ve Fransa takip etti.

Son dakika! Bakan Dönmez: Silivri’deki doğal gaz deposu tam dolu

Baltık ülkeleri, sırasıyla Estonya, Litvanya ve Letonya’daki yüzde 24,2, yüzde 22,5 ve yüzde 22,4’lük enflasyon oranlarıyla en ciddi şekilde etkilenen ülkeler olmaya devam etti.

En son rakamlar, AB enerji bakanlarının Brüksel’deki yüksek elektrik fiyatlarını azaltmak için olağanüstü bir toplantıda anlaşmaya varmalarından hemen sonra yayınlandı.

Bunlar arasında zorunlu bir elektrik talebi indirimi, gaz dışı elektrik üreticilerinin (aynı zamanda marjinal üreticiler olarak da bilinir) gelirlerinin üst sınırı ve fosil yakıt üreticilerinden elde edilen sözde aşırı kârların ele geçirilmesi yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir