Son dakika! Avrupa Merkez Bankası faiz kararını duyurdu

27.10.2022 15:16 Son Güncelleme:

Avrupa Merkez Bankası (ECB), faiz artırımlarında 2. 75 baz puanlık hamlesini gerçekleştirerek üç politika faizini son 13 yılın en yüksek seviyesine çıkardı.

Beklentilere paralel şekilde gelen kararla Banka, refinansman operasyon faiz oranını yüzde 2 oranına, mevduat faiz oranı da yüzde 1,5 oranına ve marjinal borç verme imkanını da yine 75 baz puan artışla yüzde 2,25 seviyesine çıkardı.

Euro’yu paylaşan 19 ülkenin merkez bankası, “enflasyonun zamanında yüzde 2’ye dönmesini sağlamak için faiz oranlarını daha da artıracağını” belirtti.

Ancak ECB, enflasyonun düşük kalacağını düşündüğü son 8 yılda Varlık Satın Alma Programı (APP) kapsamında satın aldığı 3,3 milyar euro’luk tahvil yığınından elde edilen geliri yeniden yatırıma devam etme planlarını yineledi.

ECB, “Yönetim Konseyi, APP kapsamında satın alınan vadesi gelen menkul kıymetlerden elde edilen anapara ödemelerini uzun bir süre boyunca tam olarak yeniden yatırmaya devam etmeyi planlıyor” dedi.

Enflasyon %65 olursa maaş zammı ne olur

Euro, karardan önce yüzde 0,5 düşüşle 1,0032 dolarda işlem görürken, seansın en düşük seviyesi olan 0,999 doları test etti.

ECB Başkanı Christine Lagarde, yaptığı açıklamada enflasyonun çok yüksek olmaya devam ettiiğini ve parasal genişlemeyi geri çekme konusunda önemli ilerleme sağladıklarının altını çizerek “Faizlerin artmasını bekliyoruz. Veriye dayalı karar almaya devam edeceğiz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir