Son dakika… Asgari ücret 2023 ne kadar olacak? Yeni asgari ücret zammı ne zaman açıklanacak?

12.10.2022 11:17 Son Güncelleme:

Asgari ücret zam oranı için gözler bir yandan enflasyon oranında olurken diğer yandan da yapılan resmi açıklamalara çevriliyor. Asgari ücret zammına ilişkin son açıklama ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan geldi.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI NE ZAMAN?

Bakan Bilgin, asgari ücret konusunda “Geçtiğimiz dönem asgari ücrete tarihin en yüksek oranında zam yaptık. Temmuzda da yaptık. Aralık geliyor, aralıkta da yapacağız. Biz, çalışanlarımızı, emekçilerimizi enflasyonun tahribatından kurtaracağız. İnsanlarımızı rahatlatmamız lazım.” dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN 2023 ASGARİ ÜCRET ZAMMI AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sinan Erdem Spor Salonu’nda düzenlenen TÜGVA 5. Olağan Genel Kurulu ve 6. Gençlik Buluşması öncesinde salon dışında kendisini bekleyen kalabalığa hitap etti. Erdoğan, “AK Parti iktidarı zulme rıza göstermez, zulmedilmesini asla istemez. Derdimiz şu an itibariyle Aralık ayında yapılacak olan asgari ücreti en uygun rakama çıkarmak. Yolsuzluğun olmadığı, yoksulluğun olamayacağı Türkiye’yi biz yaparız. Şu an itibariyle de onun hazırlığı içindeyiz” dedi.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR, KAÇ TL OLACAK?

Asgari ücret için yasal ve hukuki sürecin belli olduğunu vurgulayan Bilgin, “Keyfi olarak belirlenmez bu. Şimdiden rakam telaffuz etmek doğru değil. Ekim ayındayız. Ekim, kasım, aralık ayları ve sonrasında enflasyon rakamlarını göreceğiz ve komisyon karar verecek. Keyfi olarak çıkıp asgari ücret rakamı şu olacak ya da bu olacak demek mümkün mü? Bunları söyleyenlerin hiçbiri gerçeği yansıtmıyor. Ya süreçten bihaberler ya da öylesine tahmin olarak açıklıyordur herhalde. ” diye konuştu.

ENFLASYON ORANI NE KADAR, YÜZDE KAÇ?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) eylül ayına ilişkin enflasyon rakamlarını açıkladı. Tüketici Fiyat Endeksi eylülde yüzde 3,08 artarken, yıllık bazda yüzde 83,45 oldu. Bu kapsamda yeni asgari ücretin önemli bir ölçüde artması bekleniyor.

6 ayın en büyük yükselişi! “Seferberlik” sözleri buğday fiyatlarını fırlattı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir