SocGen Türk bankalarını yeniden izlemeye aldı

Societe Generale analisti Alan Webborn, 25 Ekim tarihli raporunda, Türkiye’nin özel bankalarının hızla yükselen enflasyona karşı güçlü sermaye tamponlarına sahip olduğunu ve Türk bankalarını tekrar izleme listesine aldıklarını belirtti.

Bloomberg’in haberine göre Webborn, banka gelirlerinin, yılın ilk yarısına göre daha az güçlü olsa da, enflasyona endeksli portföylerinden gelen güçlü menkul kıymet geliri ve devam eden kredi büyümesi tarafından destekleneceği görüşünde.

Raporda kısmen enflasyona endeksli tahvillerdeki artışın bir sonucu olarak, lira cinsinden rekor net kâr öngörülürken SocGen Garanti için tavsiyesini ‘Al’a yükseltti ve hedef fiyatını 30 TL olarak belirledi.

Vakıfbank’ta ise halka açıklık oranının yüzde 10’un altında düşmesiyle siyasi kararlara karşı zafiyetlere atıfta bulunarak tavsiye ‘Sat’a çevrilirken hedef fiyat 6,4 TL olarak belirlendi.

SocGen, Yapı Kredi’ye ilişkin tavsiyesini ise ‘Tut’a düşürerek hedef fiyatını 10,5 TL olarak açıkladı.

Akbank için ‘Al’ tavsiyesini sürdüren analist bankanın tüm senaryolar için iyi hazırlanmış olduğunu söyleyerek hedef fiyatını 20,9 TL’ye yükseltti.

Raporda Halkbank için satış tavsiyesi sürdürülerek hedef fiyat 2,3 TL’ye indirildi. Buna neden olarak ise bankanın sermaye pozisyonu, ölçülemeyen İran yaptırımları riski ve nispeten düşük kârlılık gerekçe gösterildi.

İş Bankası için ise ‘Tut’ tavsiyesi korunurken, hedef fiyat 11,3 TL’ye yükseltildi.

Webborn, “Haziran 2023’teki seçimlere kadar olan dönem, hisse senedi fiyatları için giderek daha dalgalı hale gelebilir, bu da uluslararası yatırımcı duyarlılığını olumlu etkileyebilir” değerlendirmesinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir