Singapur'da büyüme ve parasal sıkılaşma bir arada

Son 14 yılın en yüksek seviyelerindeki enflasyonun görüldüğü Singapur’da Para Otoritesi (MAS), dördüncü kez para politikasını sıkılaştırdı. Öncü verilere göre ise ülke hizmetler ve inşaat sektörlerinden aldığı destekle beklentilerin üzerinde bir büyüme gösterdi.

Ülkenin merkez bankası olarak kabul edilen MAS’tan yapılan açıklamada, Singapur dolarının nominal efektif döviz kuru(S$NEER) politikası bandının orta noktasının yeniden merkezleneceği belirtildi. Bandın genişliği ve eğiliminde herhangi bir değişiklik olmayacak.

MAS, para politikasını daha da sıkılaştırmanın Singapur’un büyüme ivmesinin yavaşlaması beklenirken, fiyat baskılarının daha kalıcı hale gelmesine karşı eğilimin ihtiyatlı olduğunu değerlendirdi.

Antalya’da yabancıya konut satışı, ikiye katlandı

MAS, önümüzdeki birkaç çeyrekte fiyat baskılarının azaltılmasına yardımcı olmak için para politikasının daha da sıkılaştırılması gerekeceğinin işaretini de verdi.

TAHMİNLERİN ÜZERİNDE BÜYÜME

Singapur Ticaret ve Sanayi Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, üçüncü çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre büyüme yüzde 4,4 oldu. Piyasa beklentisi büyümenin yüzde 3,7 seviyesinde kalacağı yönündeydi.

Bir önceki döneme göre büyüme oranı ise yüzde 1,5 oldu.

İkinci çeyrek büyüme verisi yüzde 4,4’ten yüzde 4,5’e revize edildi.

Singapur, son aylarda COVID-19 sınırlarının çoğunu kaldırdı. Ancak Asya’nın ön önemli finans merkezlerinden olan Ülke, daha zayıf bir imalat sektörü, yüksek enflasyon ve yavaşlayan küresel büyüme gibi birçok zorlukla karşı karşıya bulunuyor.

İmalat sektörü üretimi yüzde 1,5 ile sınırlı kalırken, inşaat üretimi yüzde 7,8, hizmet sektörü üretimi yüzde 6,1 arttı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir