Şimşek: Turkcell, roaming anlaşmasının önündeki en büyük engel

Bloomberg HT’ye bağlanan Habertürk Yazarı Güntay Şimşek, afet bölgelerinde iletişimin aksamaması için alınabilecek tedbirler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Şimşek, afetlerde iletişimin sağlanması için ne yapılacağına dair AFAD ile öncesinde çalışılması gerektiğini vurguladığı konuşmasında, “Depremde bunun eksikliğini görüldük.” dedi.

GSM operatörlerinin afet bölgesinde birlikte çalışmadıklarını dile getiren Şimşek, deprem bölgesinde Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom’un baz istasyonlarının olduğunu, deprem sonrası ikisinin baz istasyonunun yıkıldığını ve sadece birinin çalıştığını söyledi. “Eğer bir düzenleme olsaydı çalışan diğer operatörün baz istasyonundan her iki operatör de roaming anlaşması dahilinde iletişim hizmeti alabilirdi.” diyen Şimşek, Turkcell’in bu anlaşmaya ilişkin olarak tutumunu şu sözlerle özetledi:

“Turkcell, yaklaşık 1 ay önce baz istasyonlarını toplayarak Kule A.Ş.’yi kurdu ve bunun Ulaştırma Bakanlığı’ndan ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu’ndan (BTK) bir izni yok. Aynı şekilde Türk Telekom ve Vodafone da başvurmuş onlara da izin verilmemiş. Turkcell, Kule A.Ş.’yi kurarak halka açık şirketin cirosunun bir kısmını burada bağımsız kurulan başka bir şirkete aktarmış.

“3 GSM operatörünün birlikte çalışması gerekli”

‘Ulusal dolaşım izni 3 operatör arasında olsun’ denildiğinde buna ilk karşı çıkan Turkcell’di. Bu olmuş olmasaydı en azından bugün sahada yaşadığımız iletişim sorunu asgari oldurdu. Bu konu daha önce mahkemeye gidiyor, buna itiraz eden de Turkcell. Mahkemeden döndürüyor izin vermiyor. Hâlbuki bankaların ATM’leri gibi ortak kullanıma açılmış olsaydı, sahada daha fazla insanın hayatına dokunabilirdik. Roaming anlaşması Türkiye’nin en büyük iletişim sorunudur. Önündeki en büyük engel de Turkcell’dir. Çünkü, en fazla onun baz istasyonu var. 3 GSM operatörünün bu sıkıntılı ortamda iletişimi nasıl sağlayacaklarına dair çalışması gerekli.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir