Rolls-Royce elektriklendi

HABERLER

Rolls-Royce, ilk tam elektrikli arabası Spectre modelinin global tanıtımını gerçekleştirdi. Lüks otomobil üreticisinin ilk tam elektrikli otomobili olma özelliği taşıyan Spectre, elektrikli araç dünyasına geçişin başlangıcını temsil ediyor.

 • 01

  Lüks otomobil üreticisinin ilk tam elektrikli otomobili olma özelliği taşıyan Spectre, elektrikli araç dünyasına geçişin başlangıcını temsil ediyor.

 • 02

  Rolls-Royce Motor Cars Ceo’su Torsten Müller-Ötvös, açıklamasında, Spectre modelinin ilk olduğunu, benzinli modellerin aşamalı olarak kaldırılacağını ve 2030 yılından sonra Rolls-Royce Motor Cars’ın sadece elektrikli otomobil üreteceğinin bilgisini verdi.

 • 03

  Yeni Spectre modelinin, ilk sahiplerine 2023 yılının sonunda teslim edilmesi planlanıyor. Spectre fiyatlandırmasının Cullinan ile Phantom arasında konumlandırılması bekleniyor.

 • 04

  Tasarım

  Araç bir Rolls-Royce’da şimdiye kadar üretilmiş en geniş Pantheon ızgaraya sahip. 830 saatlik tasarım modellemesi, rüzgar tüneli testinin ürünü Spirit of Ecstasy heykeli otomobilin olağanüstü aerodinamik özelliklerini arttırmaya yardımcı oluyor.

 • 05

  Spectre aracının sahip olduğu 0,25’lik sürtünme katsayısı, Rolls-Royce’un aerodinamik açıdan en verimli otomobili olduğunu gosteriyor. Aracın bölünmüş far tasarımı, manevi öncüsü Phantom Coupé’ ye saygı duruşunda bulunuyor.

 • 06

  Spectre, neredeyse 100 yıl içinde 23 inç jantlarla donatılan ilk üretim iki kapılı coupé’dir. İç tasarımı 5 bin 876 adet yıldızla, zarifce aydınlatılmış Starlight Doors adı verilen yıldız kapı ile sunuluyor.

 • 07

  Gece teması, Spectre Illuminated Fascia adı verilen aydınlatmalı ön konsol ile devam ediyor.

 • 08

  Lüksün tamamen alüminyum mimarisi

  Rolls-Royce mühendisleri, alüminyum bölümler ve bataryanın otomobil yapısına entegrasyonu sayesinde mimariyi önceki tüm Rolls-Royce’lardan yüzde 30 daha sert hale getirdiler.

 • 09

  Spectre, 2023′ ün ikinci çeyreğinde tamamlanacak olan son test aşamasına girerken güç, hızlanma ve menzil rakamları hala geliştiriliyor. Ön verilere gore, Spectre’ın tamamen elektrikli 320 mil/520 kilometre menzile sahip olması bekleniyor. WLTP ve 430kW güç aktarma sisteminden 900Nm tork sunuyor.

   0-60mph’ye 4,4 saniyede (4.5 saniyede 0-100km/s) ulaşması bekleniyor.

  Spectre modelinin aylarca süren test ve optimizasyon çalışmaları devam ederken, bu rakamlar2023′ ün 4. çeyreğinde piyasaya sürülmeden resmi onay öncesinde değişebilir.

 • 10

  Elektrik ve iklendirme tesisatı için bir kanal olusturularak, batarya  araç zeminine yerleştirildi. Oluşturulan altyapı, mükemmel düz zemin profili oluşturmasının yanında alçak oturma pozisyonu ve aynı zamanda 700 kiloluk ses yalıtımı sağlıyor.

 • 11

  Dijital mühendislik

  Rolls-Royce, Spectre ile, otomobilde bulunan ve benzeri görülmemiş sayıda işlevi yöneten sinyalden sürekli olarak bilgi alıp işleyebilen olağanüstü bir ‘Decentralised Intelligence’ sisteminden yararlandı.

  Zirvedeki Rolls-Royce deneyiminin sürekliliğini ve ilerlemesini sağlamak için bu yeni sinyaller, 2,5 milyon kilometreyi kapsayan bir test programı sırasında en deneyimli Rolls-Royce mühendisleri tarafından ayarlanıyor ve inceleniyor.

  Rolls-Royce mühendisleri, bu devasa veri hacmini işlerken ve doğrudan motordan tekerleğe güç dağıtımının doğruluğundan yararlanmak için kullanıyor. Mühendisler Spectre tarafından sunulan deneyimi, hız nedeniyle “yüksek tanımlı Rolls-Royce” olarak belirtiyor.

 • 12

  Boyutları:

  Kapı / koltuk sayısı 2 kapı / 4 koltuk

  Araç uzunluğu 5453 mm / 214.685 inç

  Araç genişliği 2080 mm / 81.889 inç

  Araç yüksekliği (yüksüz) 1559 mm / 61.377 inç

  Dingil mesafesi 3210 mm / 126.378 inç

  Dönüş çapı 12.7 m

  Boş ağırlık 2975 kg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir