Rekabet Kurulu, WhatsApp ve Facebook'a ceza istedi

12.10.2022 09:20 Son Güncelleme:

Rekabet Kurulu Başkanı Birol Küle ve üyeler WhatsApp ve Facebook ile görülen sözlü savunma toplantısında “Güncelleme dayatılması pazar gücü sayesinde mi? Diğer ülkelerde getirmediğiniz şartı, Türkiye’ye niye getirdiniz?” diye sordu.

WhatsApp temsilcileri kurulun sorularına yönelik olarak, “Türkiye’de hakim durumda olduklarına dair yeterli veri bulunmadığını” iddia ederek, güncellemenin küresel bir uygulama olduğuna dikkat çekti ve Türkiye’nin önceliklendirilmesinin söz konusu olmadığı savunmasını yaptı.

Petrolde arz kesintisi kavga çıkardı! Suudi Arabistan’dan ABD’nin açıklamalarına tepki

Kurul, WhatsApp ve Facebook’a ceza verilip verilmeyeceğine 15 gün içinde karar verecek.

REKABETİ İHLALDEN CEZA İSTENDİ

WhatsApp, Türkiye’deki kullanıcılarına 2021 yılı başında kullanım koşullarının ve gizlilik ilkesinin güncellenmesi nedeniyle WhatsApp verilerinin Facebook şirketleri ile paylaşılmasına onay vermeleri gerektiği, aksi halde 8 Şubat 2021’den itibaren WhatsApp’ı kullanamayacakları bilgilendirmesi yapmıştı. Rekabet Kurulu, bu karar üzerine toplanarak WhatsApp’ın bu uygulamasını durdurmuş ve hakim durumu kötüye kullanma ile ‘kabul et ya da terk et’ tercihinin rekabeti ihlal anlamına gelip gelmediğinin tespiti amacıyla soruşturma açılması kararı almıştı. Soruşturma heyeti, dün gerçekleştirilen sözlü savunma toplantısında, hakim durumu kötüye kullanmak iddiasıyla para cezası verilmesi kanaatini dile getirmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir