“Reeskont kredi düzenlemesi sektörlere göre gözden geçirilmeli”

HABERLER

Akyüz Plastik Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz reeskont kredisi kullanımı için ihracat gelirlerinin TCMB’ye satılan yüzde 40’lık bölümüne ilaveten bankalara yüzde 30’luk ek satış koşulunun kimya gibi ithal girdisi ağırlıklı olan sektörler için zorluk yarattığını, bu konuda sektörlere özel bir düzenleme getirilmesi gerektiğini söyledi.

Aktüz Plastik Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz Bloomberg HT’ye açıklamalarda bulundu.

Kimya sektöründe genel olarak ihracatta bir daralma gözükmediğini söyleyen Murat Akyüz “Firmalarımız hammadeye ulaşma ve finansmanda zorlanıyorlar. Bankalar uzun vadeli finansman vermekten çekindikleri için, firmalarımızın günlük veya kısa vadeli problemlerini çözebiliyorlar” şeklinde konuştu.

Akyüz, reeskont kredilerde yapılan düzenleme ile ilgili olarak “Kimya sektörü, plastik hammaddelerin yoğun olduğu bir sektör. Hammaddeleri ithal ettikten sonra hem ihracatta kullanıyor, hem de yurt içini üretim ile destekliyorlar. Yüzde 80’e yakını zaten ithal girdi olan bir sektöre ‘Siz Döviz gelirinizin yüzde 40’ını mutlaka TL’ye çevireceksiniz’ demek haksızlık. Biz gıda veya tarım sektörü değiliz. Kimyasallarımızın çoğu zaten yurtdışı bazlı geliyor ve yurtdışına ödeme yapmak zorunda kalıyoruz. Sektörü bu şekilde zorlamaya gerek yok. Dünyadaki hiçbir rakibimizin bu şekilde zorlaması yok ve dolayısıyla bizden çok daha avantajlı duruma geldiler. Bunu sektörel olarak gözden geçirmekte fayda var diye düşünüyorum” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.