Prof. Dr. Gürsel: İşsizlikte tekrar artış eğilimi ortaya çıkabilir

BETAM Başkanı Prof. Dr. Seyfettin Gürsel işsizlik rakamlarında yaşanan azalışa karşın, Eylül verisi geldiğinde işsizlikte tekrar artış gözlemlenebileceğini ifade etti.

Bloomberg HT’ye konuşan Gürsel “Aylık istihdamda 366 binlik çok yüksek bir artış var. İşsiz sayısı da buna bağlı olarak 100 bin düşmüş. Bu da iş gücünde 266 bin artış olduğu anlamına geliyor. Sonuç olarak da işsizlik rakamı yüzde 10’dan 9,6’ya gerilemiş durumda.

Buna bakarak ‘her şey çok iyi gidiyor’ diye düşünülebilir. Öte yandan aylık iş gücü istatistikleri son derece oynak. Bunu TÜİK istikrarlı bir zemine oturtamadı. İşsizlik tarafında ne olduğunu anlamak için TÜİK’in işsizlik verilerini çeyrekler itibari ile izlemek şart oldu” dedi.

İşsizlik rakamlarına dair yaptığı değerlendirmede Gürsel şunları kaydetti:

İlk yarıda yüzde 7’nin üzerinde çok yüksek bir büyüme vardı. Buna uygun olarak da istihdam 800 bine yakın artmıştı. İşsizlik oranı da 10,7’den 10,3’e düşmüştü. Daha sonrasında Temmuz ve Ağustos aylarında istihdam ve işsiz sayısını birlikte ele aldığınızda bir tuhaflık olduğu olduğu ortada. Son iki aya birlikte baktığımızda, istihdam toplam 224 bin artmış durumda; yani kabaca aylık ortalama artış yüzde 3,7 olarak gerçekleşmiş. İş gücü ise 2 ayda sadece 7 bin artmış. Bu da artan istihdamın nasıl iş gücünü tetiklemediği sorusunu aklımıza getiriyor. Büyük ihtimalle Eylül verisi geldiğinde bu sefer işgücünde büyük bir artış olduğunu göreceğiz. Büyümenin düşmekte olduğunu görüyoruz, tahminler o yönde; büyük bir ihtimalle istihdam o kadar artmayacak. Dolayısı ile işsizlikte tekrar artış eğilimi ortaya çıkabilir.

Asgari ücret meselesini ülke genelinde değerlendirmenin mümkün olmadığını söyleyen Gürsel “Son bir yılda asgari ücrete ciddi zamlar yapıldı. Bu sefer enflasyonun üzerinde zam yapılacağı söyleniyor. Bu popülist bir politika. Asgari ücret seviyesinin, ekonomik işletmeler üzerinde, istihdam üzerinde etkileri İstanbul’da başka, Doğu’da, Orta Anadolu’da başka gerçekleşiyor. Bu illerde hayat pahalılığı, kiralar bile aynı düzeyde değil” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir