Prim gün sayısı nasıl eşitlenecek?

08.05.2023 10:45 Son Güncelleme:

“Buradan kuaför, bakkal, manav gibi küçük ensafımıza müjde vermek istiyorum. Küçük esnafımızın prim gün sayısını SSK’lılarla eşitleyerek 7200 bine indiriyoruz.”

1 milyon esnafı ilgilendiren o müjdeyi Cumhurbaşkanı Erdoğan vermişti. Peki esnaflarda prim gün sayısı nasıl düşürülücek küçük esnafın sosyal güvenlik hakları nasıl değişecek? işte yanıtı.

“Küçük esnaf diye adlandırdığımız kuaför, bakkal, manav, lokanta, fotoğrafçı, kasap ve benzeri gibi orta ve küçük ölçekli esnafların BAĞKUR primlerinin tıpkı SGK’lılarda olduğu gibi düşürülmek suretiyle emeklilik haklarına daha erken yaşta ve daha az az prim ödeyerek ulaşmalarını sağlamış olacak.”

DÜZENLEME İLE KÜÇÜK ESNAFIN PRİM GÜN SAYISI 7200’E İNDİRİLECEK

“Bunun yansıması nasıl olacak baktığımızda matematiksel olarak baktığımızda şu an 9 bin gün BAĞKUR’lunun prim ödemesi, 7200 SGK’lının prim ödemesi. Yani BAĞKUR’lu yani vergi mükellefi olan vatandaşlarımız SGK’lılardan 1800 gün daha fazla prim ödüyorlar şimdi 5 yılı her yıla 12 ay olarak düşündüğümüzde 60 aya tekabül ediyor. Yani totalda bu kişi SGK’lıdan 180 bin TL daha fazla prim ödüyor.”

“BÖYLECE KÜÇÜK ESNAF ERKEN EMEKLİLİK FIRSATINDAN YARARLANABİLECEK”

“Şimdi ne olacak 25 yıllık hizmet süresi 4500’e düşürülecek. Buradaki 9 bin gün sayısı da artık 9 bin değil 7200 olacak. Artık 25 yıl tam çalışmak yerine 20 yıl çalışmış olacak tıpkı SGK’lılar gibi aynı prim gün sayısı ile aynı miktarı ödeyerek emeklilik hakkını elde etmiş olacaklar.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir