“Piyasanın ihtiyacını karşılayabilmek için 8 Petkim gerekiyor”

SOCAR, Türkiye’de 15 yılda 18 milyar dolarlık yatırım yaptığını açıklarken SOCAR Türkiye Rafineri ve Petrokimya İş Birimi Başkanı ve Petkim Genel Müdürü Anar Mammadov, “Bugünkü değerle hesaplarsak bu yatırım 18 milyar dolar değil, 36 milyar dolar olacaktı” dedi.

Mammadov, “Pazar her yıl yüzde 3-4 oranında büyüyor. Biz de Türkiye ekonomisinin yüzde 25’ini karşılıyoruz. Ancak bu yeterli değil. Çünkü bu piyasayı doyurmak için 8 Petkim kurulması gerekiyor” diye konuştu.

SOCAR Türkiye’nin İzmir Aliağa’da yer alan üretim tesislerine yönelik saha ziyaretinde, şirketin Türkiye’deki yatırımları, faaliyetleri ve gelecek planları anlatıldı.

“Kârımız yüzde 20 arttı”

Petkim’in 2022 yılı sonunda 6,5 milyar TL net kâr elde ettiğini belirten Mammadov, Türkiye’de yüzde 12’lik bir pazar payına sahip olduklarını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: “2022 yılı toplamında satışlarımızı 2021 yılına göre yüzde 70 artırarak 50 milyar TL’ye yükselttik. Nakit varlıklarımız da 13 milyar TL ye çıktı. Kârımız yüzde 20 arttı. 78 ülkeye 899 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiriyoruz. Bu başarı da insan kaynağı yer alıyor. Çünkü 5 bin 300 kişiye doğrudan istihdam sağlıyoruz. Bizim temel piyasamız Türkiye’dir.”

Petkim’e 1,6 milyar dolar yatırım

Petkim’de, 15 üretim, 6 destekleyici tesisle yıllık ortalama 3,6 milyon ton brüt üretim kapasitesiyle 60’a yakın türde petrokimya ürünü ürettiklerini belirten Mammadov, STAR Rafineri’nin kuruluşundan bu yana kapasite kullanımını yüzde 113 gibi bir seviyeye çekerek Petkim’in hammadde sürekliliğini sağladığını ve yerel yakıt ihtiyacını karşıladığını söyledi.

Mammadov, “Petkim’e 2008 yılından bu yana dijitalleşme ve inovasyon başta olmak üzere birçok alanda 1,6 milyar dolar tutarında önemli yatırımlar yaptık.” diye konuştu.

“Değerini bulmadan SOCAR’ı halka arza açmayız”

Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR Türkiye CEO’su Elchin İbadov, SOCAR’ın halka arzı için şirketin değerini bulması gerektiğini belirterek, “SOCAR’ı düşük değerle halka arz etmek istemiyoruz” diye konuştu. İbadov, Star’ın yüzde 12’sini alan Petkim’de bu satın almanın getireceği kârlılığın 2023 sonunda görüleceğini söyledi. SOCAR Türkiye R&P İş Birimi Başkanı Anar Mammadov ise hem Star hem Petkim’in entegrasyonunun sürdüğünü dile getirerek diğer yandan geçen yıl Petkim’de yapılan planlı bakımın şirketin verimini önemli oranda artıracağını vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir