Piyasalarda dolar etkisi! Yen ve Sterlin dip seviyelerini derinleştirdi

ABD enflasyon verileri ve bunun Fed’in faiz artırımları üzerindeki etkisi gündemdeyken doların diğer ülke para birimlerine karşı değerlenmesi devam ediyor.

Dolar son olarak, yen karşısında Ağustos 1998’den bu yana yeni bir zirveye daha yükseldi ve geçen ay Japon yetkililerin müdahalesine yol açan seviyelerin üzerine çıktı.

Dolar, son 24 yıldır görülmeyen bir seviye olan 146,35’e kadar çıktıktan sonra yüzde 0,3 daha değerlenerek 146,30 yene ulaştı.

Japon yetkililer, yenin dolar başına 145.90’a kadar düştüğü 22 Eylül’de 1998’den bu yana ilk yen alım müdahalesini gerçekleştirdi.

Petrolde arz kesintisi kavga çıkardı! Suudi Arabistan’dan ABD’nin açıklamalarına tepki

Japonya Maliye Bakanı Shunichi Suzuk yaptığı açıklamada, yetkililerin gerektiğinde döviz piyasasında gerekli adımları atacağını ve önemli olanın döviz hareketlerinin hızı olduğunu da sözlerine ekledi.

Öte yandan Sterlin, İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey’nin merkez bankasının Cuma günü acil tahvil alım programını sonlandıracağını yinelemesi ve emeklilik fonu yöneticilerine pozisyonlarını bu zaman dilimi içinde yeniden dengelemeyi bitirmelerini söylemesinin ardından iki haftalık yeni bir dip seviyesine geriledi.

Riske duyarlı Avustralya doları da, 2 buçuk yılın en düşük seviyesine geriledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir