Pimco’da pozitif tahvil beklentisi

ABD tahvil getirilerinde bu yıl yaşanan sürpriz yükselişe rağmen bazı yatırımcılar ülke ekonomisinin bu yıl nihayetinde yavaşlayacağı beklentisiyle alımları sürdürmeyi değerlendiriyor.

ABD ekonomisi, 2024’ün başında genel olarak tahminlerden güçlü bir performans gösterdi. Bu da yatırımcıların Fed’in faiz indirimlerine yönelik bahislerini büyük ölçüde geri çekmesine neden oldu ve yıla tahvil pozisyonuyla başlayanların kayıp yaşamasına neden oldu. Ancak Pacific Investment Management Co. (Pimco), T.Rowe Price, DWS Investment Management Americas ve BNY Mellon Wealth Management tahvillerde yükseliş beklentisini koruyan kurumlar arasında yer alıyor.

Bu kurumlar ABD’de 5 yıldan 10 yıla kadar değişen vadelerde tahvil getirilerinin yüzde 4,5’e yaklaşmasının ciddi alım fırsatı yaratabileceği görüşündeler.

Pimco Portföy Yöneticisi Michael Cudzil, enflasyonun, getirilerin geçen yılın zirvesine ulaştığı noktadan keskin bir şekilde düşmesiyle birlikte “yüzde 4,5’un yeni yüzde 5 haline geldiğini” ve alım için iyi bir seviye olduğunu belirtti.

T. Rowe Price’tan Steve Bartolini “Eğer Powell bu haftaki sunumlarda yılın ikinci yarısında faiz indirimlerinin geleceği yönünde bir şey söylerse, bu yıl iki faiz indiriminin fiyatlanmasının önünü açabilir” derken, BNY Mellon’dan Sinead Colton Grant de “Daha az faiz indirimi, nakit tutan müşterilerin tahvile girmesi için yeni bir fırsat” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir