Petrolde sıkılaşma baskısı

Gelişmiş ülke merkez bankalarının enflasyonla mücadele için attığı sıkılaşma adımları resesyon endişelerini daha da artırırken, petrol Nisan ayından bu yana ilk kez haftalık bazda düşüşe hazırlanıyor.

Haftanın son işlem gününde ABD ham petrolü 117 doların altını test ederken, Brent petrolde de 119 dolar seviyesi görüldü.

Fed’in 1994 yılından bu yana en sert faiz artışını yapması Wall Street bankalarında resesyon beklentilerini yükseltirken, ABD Başkanı Joe Biden ise resesyonun kaçınılmaz olmadığı mesajını verdi. Ülkede akaryakıt fiyatları galon başına 5 doları aşarken Beyaz Saray yakıt ihracatı konusundaki limitleri gözden geçiriyor.

ABD’nin ticari ham petrol stokları, geçen hafta bir önceki haftaya göre 2 milyon varil arttı.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), ülkedeki ticari ham petrol stoklarının geçen hafta 2 milyon varil (yüzde 0,5) artarak 418 milyon 700 bin varile yükseldiğini açıkladı. Piyasa beklentisi stokların yaklaşık 1 milyon 200 bin varil azalacağı yönündeydi.

Ticari ham petrol stoklarına dahil olmayan stratejik ham petrol stokları ise 7 milyon 700 bin varil (yüzde 1,5) azalışla 511 milyon 600 bin varile geriledi.

Söz konusu dönemde ABD’nin benzin stokları da 700 bin varil (yüzde 0,3) düşüşle 217 milyon 500 bin varil oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.