Petrolde Çin primi

Petrol, Çinli yetkililer ekonomiyi ve enerji talebini etkileyen salgın kısıtlamalarının bazılarını hafifletmeyi tartışırken, kazançlarını artırdı.

ABD ham petrolünde yükseliş yüzde 1’i aştı. ABD ham petrolünde 86, Brent petrolde 93 doların üzeri görüldü. ABD ham petrolü bir önceki seansta yüzde 3 prim yapmıştı.

Bloomberg’in haberine göre, Çin’de yetkililer ülkeye gelen ziyaretçilerin zorunlu karantinada geçirmesi gereken süreyi azaltıp azaltmamayı tartışıyor.

Ham petrol, küresel ekonomik yavaşlamaya ilişkin endişeler ve OPEC+’nın Kasım ayındaki üretim kesintilerinin ardından daha da sıkılaşma olasılığıyla hızla yükseldi. Aralık ayında yürürlüğe giren Rusya’nın deniz yoluyla taşınan petrol ihracatına yönelik Avrupa Birliği yaptırımları, arz için başka bir belirsizlik nedeni olarak öne çıktı.

ABD Başkanı Biden Çarşamba günü ABD stratejik rezervinden 15 milyon varilin serbest bırakıldığını doğruladı ve daha fazla arzın kullanılabileceğini söyledi, ancak yakıt ihracatını kısıtlamak gibi başka herhangi bir eylem açıklamadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir