Petrolde ambargo rallisi

Rusya-Ukrayna arasındaki savaşın etkisi petrol fiyatlarına yön veren ana unsur olmaya devam ediyor.

ABD’nin Rusya’ya yönelik yeni tur yaptırımlarında petrol alımlarına ambargo uygulamasıyla ABD ham petrolünün 127 dolar civarındaki rallisi devam etti.

Brent petrolde de 130 doların üzerinde bir seyir izleniyor.

Rusya-Ukrayna arasındaki savaşın başlamasından bu yana petrol fiyatlarında yüzde 35’i aşan yükseliş izlendi. Yılbaşından bu yana petrol fiyatlarındaki prim ise yüzde 60’ı aştı.

Biden ambargo kararını duyurdu

ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna savaşı yaptırımları kapsamında ABD’nin Rusya’dan tüm enerji, petrol ve gaz ithalatını yasakladıklarını duyurdu.

Biden, Beyaz Saray’da yaptığı konuşmada, Ukrayna savaşından dolayı Rusya’ya uygulanan yaptırımlar konusunda değerlendirmelerde bulundu.

ABD’nin Rusya ekonomisinin atardamarlarından birini hedef aldığını belirten Biden, “Rus petrolü, gazı ve enerjisinin ithalatını yasaklıyoruz. Rus petrolü artık ABD limanlarında kabul edilmeyecek.” dedi.

Biden, bu adıma ABD Kongresi ve halkından çok büyük destek olduğuna işaret ederek, “Biz bu adımı atarken Avrupalı ortaklarımızın ve müttefiklerimizin bizimle aynı pozisyonda olmamasını anlıyoruz. ABD, Avrupa’nın tamamından daha çok petrolü kendi ülkesinde üretiyor.” diye konuştu.

İngiltere’de kademeli olarak alımlarını durduracağını açıklarken, enerji devi Shell de Rusya’dan spot petrol alımından çıkacağını duyurmuştu.

Rusya ham petrolle birlikte dizel gibi petrol ürünleri açısından da OPEC+ koalisyonunun önemli üyelerinden biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.