Petrolde 2020’den bu yana ilk negatif çeyrek

Petrol, küresel ekonomik yavaşlamaya ilişkin artan endişeler ve güçlenen doların arzı sıkılaştırma olasılığını gölgede bırakmasıyla prim kaybetti.

ABD ham petrolü ve Brent vadeli işlemleri haftanın, ayın ve bu çeyreğin son işlem gününde yatay bir seyir gösterdi. Bu çeyrekte ABD ham petrolü yüzde 23 kayıp gösterdi.

ABD ham petrolünde 81, Brent petrol ise 88 dolar civarında dengelendi.

Fed yetkilileri Perşembe günü, yüksek enflasyonu dizginlemek için faiz oranlarını artırmaya devam edeceklerini yineleyerek taleple ilgili endişeleri artırdı.

Dolar göstergeleri bu ay rekor kırarken aşağı yönlü rüzgarlara katkıda bulundu.

Çin’deki ekonomik toparlanma, büyük şehirlerdeki kapanmaların yanı sıra devam eden emlak piyasası gerilemesiyle zorlanmaya devam ediyor.

Oanda Corp Kıdemli Piyasa Analisti Ed Moya, “Petrolün zayıf çeyreği, küresel resesyon riskleri arttıkça sıkılığını kaybeden petrol piyasasının bir yansımasıdır. Enerji yatırımcıları açıkça OPEC+’dan sert bir adım bekliyor” dedi.

Delegelere göre, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefikleri, önümüzdeki hafta yapacakları toplantıda petrol üretimini düşürme konusunda görüşmelere başladılar, ancak delegelere göre arzdaki herhangi bir azalmanın boyutu hala değerlendiriliyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir