Petrol piyasalarında ABD’nin yeni hamlesi bekleniyor

Petrol, Pazartesi günkü dalgalı seansın ardından yatırımcıların küresel ekonomik yavaşlamaya ilişkin endişelere karşı piyasadaki sıkılaşma işaretleriyle yükseldi.

ABD ham petrolü, Pazartesi günü yüzde 0,2 düşüşle kapattıktan sonra varil başına 86 dolara yükseldi. Brent petrol ise 92 doların üzerini gördü.

Piyasada ABD’nin atacağı hamle bekleniyor. Bloomberg’e konuşan konuya yakın kaynaklara göre, Biden yönetimi stratejik rezervlerden 10-15 milyon varillik yeni hamleye hazırlanıyor. Söz konusu hamle bahar aylarında uygulamaya alınan 180 milyon varillik müdahale programının son dilimi olacak.

Petrol Kasım ayındaki OPEC+ üretim kesintileri öncesinde sıkılığa işaret ederken, merkez bankalarından enflasyonu dizginlemeye yönelik atılan agresif para politikası adımları piyasada gibi düşüş faktörleri piyasayı sürüklemeye devam ediyor.

ING Group Emtia Stratejisi Başkanı Warren Patterson, piyasanın “Şu anda olumsuz bir makro zemin ve daha sıkı bir arz görünümü ile belirsizlik içinde olduğunu, şu anda, piyasanın talep üzerine bir yavaşlamanın ne gibi etkileri olacağı konusunda daha endişeli olduğundan şüpheleniyorum” dedi.

Ham petrol, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra elde ettiği tüm kazanımları silerek, Haziran ayının başından bu yana değerinin yaklaşık üçte birini kaybetti. OPEC+ üreticisine yönelik Avrupa Birliği yaptırımları Aralık ayından itibaren yürürlüğe girecek ve rafinerileri, bir tedarik sıkışıklığı beklentisiyle depolama tankları rezervasyonu yapmaya sevk edecek.

Savaş aynı zamanda bir dizi şirketin Rusya’daki yatırımlarını durdurmasına da yol açtı. Exxon Mobil Corp., ülkeden çıkışını tamamladığını belirterek, ayrılmayı ana Rus operasyonunun “kamulaştırılması” olarak nitelendirdi ve potansiyel olarak gelecekte yasal bir meydan okuma oluşturdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir