Petrol fiyatlarında ‘Rusya’ yükselişi!

Rusya Devlet Başkanı Putin’in dün yaptığı açıklamalara piyasalar tepkisiz kalmazken, petrol fiyatları 7 yılın zirvesine tırmandı.

Şenay Zeren

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’daki tansiyonu yükselten açıklamaları ve Ukrayna’nın doğusunda bulunan Rusya yanlısı ayrılıkçıların sözde yönetimlerinin tanınmasına dair kararnameyi imzalamasıyla sıcak bölgede gerilim yeniden yükseldi. Jeopolitik risklerin yükselmesiyle borsalarda sert düşüşler gözlenirken; petrol fiyatları ise yaşanan arz endişeleriyle yükseldi.

PETROL 7 YILIN ZİRVESİNİ GÖRDÜ

Putin’in imzası sonrası emtia fiyatlarında hızlı yükseliş gözlenirken; brent petrolün varil başı fiyatı 96,6 doları aşarak 2014 yılı Eylül ayından beri en yüksek seviyeye ulaştı. Yaklaşık 7 yılın zirvesini gören petrol fiyatlarındaki yükselişin ana sebebi, yaşanan jeopolitik krizden tedarik zincirlerinin etkileme olasılığı olarak öne çıkıyor.

Rusya, Suudi Arabistan’dan sonra dünyanın ikinci en büyük petrol ihracatçısı konumunda yer alırken; ayrıca, dünyanın en büyük doğal gaz üreticisi olarak öne çıkıyor.

Küresel piyasalar Rusya-Ukrayna arasındaki gelişmeleri ve ABD’nin Rusya’ya yapacağı olası yaptırım kararları takip edilecek.


Etiketler

  • Brent petrol
  • petrol fiyatı
  • Ham petrol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.