PAGEV/Eroğlu: İçerisinde plastik bulunan ürünlerde fiyat düşüşleri bekleyebiliriz

Bloomberg HT’ye konuk olan Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Başkanı Yavuz Eroğlu, enflasyonist koşullarda girdi maliyetleri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Eroğlu konuşmasında, plastik sektörünün otomotiv, beyaz eşya, tekstil, gıda, medikal ve tarım gibi birçok sektörde üretilen ürünlerde girdi maliyetini etkilediğini dile getirdi. Türkiye’nin çok büyük bir plastik endüstrisine sahip olduğunun altını çizen Eroğlu, Türkiye’nin plastik üretiminde Avrupa Birliği’nde (AB) Almanya’dan sonra 2. en büyük, dünyada ise 6. en büyük ülke olduğunu belirtti.

Eroğlu, plastik hammadde fiyatları hakkında yaptığı değerlendirmede sözlerine şöyle devam etti:

“Bu kadar çok plastik üreten ve ihraç eden bir ülkede, hammadde fiyatları da, enflasyona da, tüketiciye de girdi olarak çok büyük etki ediyor. Navlun fiyatları senenin başından itibaren hızlı bir şekilde düşüş gösterdi, böylece dünyanın farklı ülkelerindeki uygun fiyatlı mallar hareket etmeye başladı. Bunun da etkilerini hemen gördük. Lojistikte indirimi görüyoruz. Eğer Döviz tarafında bir değişiklik olmazsa içerisinde plastik bulunan ürünlerde fiyat düşüşleri bekleyebiliriz.”

İran’dan kaçak gelen ve hazır bobin olarak sokulan poşet, streç film gibi yarı mamul ürünlerin Türk üretici üzerindeki etkisine de değinen Eroğlu, “Son zamanlarda gümrüklerde yaşanan kaçakçılık sorunlarının sektöre olumsuz etkileri oldu. Streç film ve poşette artık firmalar üretim yapmak yerine yurt dışından kaçak gelen bu ürünler sebebiyle üretimlerini durdurmuş durumdalar.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir