OPEC kararı sonrası kurumlar petrol tahminlerini yükseltti

OPEC+ Bakanlar Komitesi toplantısından günlük 2 milyon varillik üretim kesintisi kararı çıktı. Bu, 2020 yılından bu yana OPEC+’nın en büyük üretim kesintisi olacak. Karar sonrası bazı kurumlar da petrol piyasasına yönelik tahminlerde güncellemeye gitti.

Morgan Stanley’nin Martijn Rats öncülüğündeki analistleri Brent petrolün varil fiyatının tahminlerden daha hızlı şekilde 100 dolara yükseleceği tahminini paylaştı. Banka 2023’ün ilk 3 ayı için Brent petrol fiyatı tahminini 5 dolar artışla 100 dolara yükseltti. Sonraki 3 çeyreğe ilişkin görünümü ise değiştirmedi.

Goldman Sachs tahminini 110 dolara yükseltti

Goldman Sachs Enerji Analisti Damien Courvalin Bloomberg TV’ye “şu an arz tarafındaki tüm gelişmeler yıl sonuna doğru fiyatların yükseleceğine işaret ediyor.” dedi. Banka, Brent petrol için son çeyrek tahminini 100 dolardan 110 dolara yükseltti.

UBS Group’ta Giovanni Staunovo öncülüğündeki analistler paylaştıkları notta petrol piyasasının daha da sıkılaşacağını ve gelecek çeyreklerde 100 doları aşacağını öngördü. OPEC kararı, Avrupa’nın Rusya’dan gaz ithalatını yasaklaması ve OECD’nin stratejik rezervlerini açma ihtimali gibi faktörlerin piyasayı sıkılaştıracağını belirtti.

ING Groep Emtia Stratejisti Warren Peterson OPEC’in adımının gelecek sene dengeleri önemli ölçüde değiştireceğini belirtti. Uzman, gelecek sene Brent petrolün varil fiyatının 97 dolar olacağını öngördü. ABD’nin stratejik petrol rezervlerini açabileceğini ancak etkisinin sınırlı olacağını söyledi.

Citigroup’ta Ed Morse öncülüğündeki analistler “üretim kesintisi kağıt üzerinde büyük, efektif olarak ise kesinti daha az olacak çünkü OPEC kotalarına zaten ulaşamıyor. Eğer ekonomik aktiviteye zarar verir ve petrol talebi daha da azalırsa plan ters tepebilir” değerlendirmesini yaptı.

SPI Varlık Yönetimi Brent petrolün gelecek birkaç çeyrekte 100 doları aşabileceği tahminini paylaştı.

Brent petrol bugün yüzde 0,3 artışla 93 dolar civarında seyrediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir