Onur Market/Tüfekçi: 12 üzeri kurla mal alımı yapmadık

TÜRKİYE EKONOMİSİ

Onur Market Yönetim Kurulu Üyesi Erdal Tüfekçi, döviz kurunda yaşanan yükselişin perakende sektöründeki yansıması hakkında yaptığı konuşmada, çok kısa sürede kur dalgalanması olduğunu, 12’nin üzerindeki kurlarla mal alımları gerçekleştirmediklerini, dolayısıyla da kurdaki yükselişi raflara yansıtmadıklarını söyledi.

Bloomberg HT’ye konuk olan Onur Market Yönetim Kurulu Üyesi Erdal Tüfekçi, gıda perakendeciliğinde 2021 yılını değerlendirdi.

Tüfekçi, 2021 yılının pandemi ve enflasyonla mücadele ile geçtiğini söyledi. 2021’de arz dengesinin bozulduğunu belirten Tüfekçi, tedarik zincirinde kırılmalar olduğunu dile getirdi.

Döviz kurunda yaşanan hızlı artışın fiyatlara olan yansıması hakkında değerlendirmede bulunan Tüfekçi, “Çok kısa sürede kur dalgalanması oldu. 12’nin üzerindeki kurlarla mal alımları gerçekleştirmedik. Bizim raflarımıza bunlar yansımadı.” dedi.

Tüfekçi, kurun yükselmesiyle ihracat taleplerinin de arttığını ve sepetlerde yılın ikinci yarısında büyümeler olduğunu söyledi. “Sektörümüz yeni oyuncularla giderek büyüyor.” diyen Tüfekçi, önümüzdeki yıl maliyet yönetebilmenin “önemli bir sorun” olacağının altını çizdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir