Novak: ABD’ye uranyum yasağı gündemde

Batılı ülkelerin Rus petrolünü almayı durdurmaları halinde, fiyatların varil başına 300 dolara çıkabileceği iddiasını bir kez daha yineleyen hatta fiyatın 500 doları bulacağını savunan Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, ABD’ye uranyum tedarikine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Novak, ABD ve İngiltere’nin Rus petrolü almayı durdurma kararı aldığını anımsatarak, “Bunun etkisi az oldu çünkü bu ülkelere sevkiyatımız düşük seviyede. ABD’ye tüm petrol ihracatımızın yüzde 3’ünü sevk ediyorduk” dedi.

Rus petrol üreticilerinin ihracat rotalarını çeşitlendirmeye başladıklarını vurgulayarak, “Petrol üreticileri, sevkiyatlarını batı istikametinden doğu istikametine yönlendirmeye başladılar bile.” ifadelerini kullanan Novak, Rus enerji sektörüne yönelik yaptırımları nedeniyle ABD’ye uranyum tedarikinin yasaklanması konusunun da gündemlerinde olduğunu bildirdi.

Yasa tasarsı verildi

Öte yandan kısa geçen hafta cumhuriyetçi senatörler, ABD’nin Rus uranyumu ithal etmesini yasaklayan bir yasa tasarısı sundu.

Yönetimin petrol ve sıvılaştırılmış doğalgazın da aralarında olduğu Rusya’dan enerji ithalatı yasağına, uranyum henüz dahil değil.

ABD, 90 nükleer reaktörle dünyadaki tüm ülkelerden daha fazla nükleer reaktöre sahip ve uranyum ithalatına bağımlı durumda. Enerji Enformasyon Dairesi’ne (EIA) göre 2020’de Rusya’dan alınan uranyum, ABD’nin ithal ettiği uranyumun yüzde 16’sını, Kanada ve Kazakistan’dan ithal edilenlerse yüzde 22’şerini oluşturuyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir