Nisan ayı enflasyon rakamları 2022 ne zaman açıklanacak? Gözler TÜİK açıklama tarihinde!

Enflasyon rakamlarının açıklanması için gözler TÜİK açıklamasına çevrildi. Mart’ta yüzde 61.14 olan enflasyonun nisan ayında ne kadar olacağı gündemde yer alıyor. Nisan ayı enflasyon oranının açıklanması ile kira artış oranları da belirlenecek. Öte yandan Başkan Kavcıoğlu “Enflasyonun 2022 yıl sonunda %42,8 olarak gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz” dedi.

NİSAN AYI ENFLASYON VERİLERİ NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Nisan ayı enflasyon oranlarının TÜİK tarafından  5 Mayıs Perşembe saat 10:00’da açıklanması bekleniyor.

AÇIKLANAN SON ENFLASYON ORANI

Türkiye İstatistik Kurumu Mart ayına ilişkin enflasyon rakamlarını açıkladı. Mart’ta enflasyon yüzde 61.14 oldu. TÜFE’de (2003=100) 2022 yılı Mart ayında bir önceki aya göre %5,46, bir önceki yılın Aralık ayına göre %22,81, bir önceki yılın aynı ayına göre %61,14 ve on iki aylık ortalamalara göre %29,88 artış gerçekleşti.

MB YIL SONU ENFLASYON VERİLERİNİ AÇIKLADI

TÜRKİYE Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, “Küresel barış ortamının yeniden tesis edilmesi ve baz etkilerinin de ortadan kalkmasıyla enflasyonun kademeli olarak azalacağını ve hedeflere yakınsayacağını öngörüyoruz. Enflasyon tahminimiz 2022 yılı sonunda yüzde 42,8, 2023 yıl sonunda yüzde 12,9 ve 2024 yıl sonunda ise yüzde 8,3 seviyelerine tekabül etmektedir” dedi.

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, 2022 yılının 2’nci Enflasyon Raporu Bilgilendirme Toplantısı’nda konuştu. Kavcıoğlu, tüketici enflasyonunun yılın ilk çeyreğinde yüzde 61,14 olarak gerçekleştiğini ve tüm alt gruplarda artışlar gözlendiğini belirterek, yılın ilk çeyreğinde enerji ve gıda başta olmak üzere küresel emtia fiyatlarındaki güçlü artışların enflasyondaki yükselişin ana belirleyicisi olduğunu söyledi.

Kavcıoğlu, uluslararası emtia fiyatlarında mart ayında tarihsel olarak en yüksek aylık artışlardan birinin kaydedildiğini ifade ederek, “İthalat fiyatlarındaki artışın yanı sıra yüksek seyreden taşımacılık maliyetleri ve tedarik sürecindeki aksaklıklar gibi arz yönlü unsurlar enflasyon görünümünü olumsuz etkilemeye devam etmektedir. Emtia fiyatlarındaki keskin artışlara bağlı olarak enflasyondaki yükselişte enerji ve gıda grupları öne çıkmıştır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.