Nebati’den iş kadınlarına: KDV’de sadeleşmeye gidilecek

CEMRE NUR KARACA

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati 50’ye yakın iş kadınıyla İstanbul’da buluştu.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati kadın yöneticilerle bir araya geldiği toplantıda KDV’de sadeleşmeye gideceklerini ve bu alanda çalışma yaptıklarını anlattı.

Sektör temsilcilerinin Bloomberg HT’ye yaptığı açıklamada, Nebati, KDV’de sadeleşmenin yanı sıra KGF’den de kadın girişimcilere kredi desteği çalışmalarının da olduğunu gündeme getirdi.

Görüşme 6 saat sürdü. Bakan Nebati, Türkiye’nin ekonomik görünümüne dair bir sunum gerçekleştirerek kadın yöneticilerin sorunlarını dinledi ve not aldı.

“KDV’de sadeleşmeye gidilecek”

Big Chefs Kurucusu Gamze Cizreli, toplantının güzel geçtiğini ve çoğu sektörün temel sorunlarından biri olan KDV konusunda düzenleme geleceği mesajını aldıklarını söyledi.

Cizreli “Tüm sektörlerden kadınların sorunlarını dinledi ve not aldı. Öne çıkan ve son derece önemli olan konu ise KDV’de sadeleşmeye gidileceğini açıklamasıydı. KDV’de yüzde 1, 8, 18 gibi oranları sadeleştireceklerini ve bu alanda düzenleme için çalıştıklarını anlattı. Önümüzdeki günlerde bu konuya ilişkin bir düzenleme geleceğini umut ediyoruz.”

“Merkez Bankası’nın faiz indiriminin sektörlere yansımadığı da belirtildi”

Cizreli toplantıda Merkez Bankası’nın faiz indirimlerinin yansımalarının da gündeme geldiğini söyledi.

Cizreli, “Merkez Bankası’nın faiz indiriminin sektörlere yansımadığını söyledi bazı kadın temsilciler. Özel bankalardan kredi alımının zor olduğu dile getirildi. Bakan bu konunun üzerine gidileceğini açıkladı. Enflasyonla mücadele edileceğini ve 2022’nin en önemli gündeminin enflasyonla mücadele olduğunu söyledi” ifadelerini kullandı.

Cizreli, Bakan Nebati’nin kadınlara yönelik KGF kredisinin çıkacağına ilişkin çalışmalar olduğunu söylediğini ve “Yatırım yapmaya devam edin yatırımlarınızı durdurmayın mesajı” verdiğini belirtti.

“Kamu ihalelerinden kadınlara öncelik talep ettik”

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile gerçekleştirilen toplantının oldukça verimli ve güven verici geçtiğini söyleyen Kadın Girişimcileri Derneği (KAGİDER) Emine Erdem, “Özellikle kadın girişimcilerin ve ihracatçıların desteklenmesi konusunu gündeme getirdik. Kadın girişimciler işe başlarken sürdürülebilirlik konusunda birtakım sıkıntılar yaşıyorlar. Kamu ihalelerinde kadın tedarikçilerden ürün ve hizmet alımı konusunda bir ayrıcalık yapılmasını gündeme getirdik. Kadının istihdamda girişimcilikte ihracatta güçlenmesi için taleplerimizi ilettik. Kendisi de notlarını aldık gayet olumlu şekilde dinledi. Kadın girişimcilerin büyümesi adına özellikle KDV’de indirimi gündeme getirdik. KDV konusunda kendisi önümüzdeki dönemde bu konuya ilişkin düzenleme olacağını açıklayacaktır.” dedi.

Emine Erdem, “KOBİ’lerin yatırım ve finansmana daha hızlı ulaşması gerektiğini aktardık. Politika faizinin reel sektöre çok yansımadığını aktardık. Bizler üretim, istihdam, büyüme adına kadın girişimciler olarak çalışmaya devam edeceğimizi aktardık. Öte yandan KGF’de düzenlemelerin olacağını açıkladılar. Uygun koşullarla kadınlara kredi desteği verileceği gündeme geldi.” dedi

“Herkesin ortak derdi stabil olmayan döviz kuru”

Türkiye Uluslararası Etkinlikler Derneği (TUED) Başkanı Meltem Bayazıt Tepeler Bakan Nebati’nin önümüzdeki bir kaç ay içerisinde enflasyonu tek haneye indirmeyi planladıklarını aktardı. Meltem Beyazıt Tepeler, “50’ye yakın iş kadını bir araya geldi. Sorunları ve sıkıntıları dile getirdik ve Sayın Bakan herkesi tek tek dinledi. Herkesin ortak derdi stabil olmayan Döviz kuru, personel zamları, yüksek enflasyondu. Bizim sektörümüzdeki KDV oranı çok yüksek yüzde 18 düzeyinde. Bu da uluslararası etkinliklerin ve projelerin yurt dışına kaçmasına sebep oluyor” açıklamalarında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir