Nebati: “Soğan fiyatı düşmeye başladı”

08.05.2023 01:28 Son Güncelleme:

“Soğan mevsimsel şartlardan dolayı bu noktalara geldi. Ama şu an o fiyatlarda değil. Niye?” Soğan fiyatları üzerinden yaşanan tartışmaya böyle yanıt verdi. Ardından fiyatlardaki düşüşe dikkat çekti. “Yeni ürünler çıkıyor ve bu yeni çıkan ürünlerle de soğan fiyatları düşmeye başladı. Şu an soğana bel bağlayanların üretmeye çalıştığı bir algı var.”

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, bir televizyon programında konuştu. Nebati, “kur yükselecek borsa düşecek” iddialarına da yanıt verdi. “Aman sevgili vatandaşlarımız buna kulak vermeyin. Kur korumalı mevzuat ve diğer etkenlerle döviz atakları durdu ve döviz kendi doğal sürecine girdi. Türkiye’de ralli olmasını gerektirecek ralli yok.”

Bakan, “Kur korumalı mevzuat programı devam edecek. Mevduatlar 2,2 trilyona yaklaştı.” diye de ekledi. Konut fiyatları da gündemindeydi bakanın. “Bundan dört sene önce konut üreticileri konutlarını satmakta zorlanıyorlardı. Aşırı bir arz vardı. Ellerindeki malları bitirmeye çalışıyorlardı. Ellerindeki mallar bitince yenilerini yapmakta geciktiler ve fiyatlar arttı. Şu an biz onlara üretimlerinizi hızlı bir şekilde gerçekleştirin diye söylüyoruz. Dolayısıyla çok kısa bir süre içerisinde konut fiyatları dengeye gelecek” dedi ev ekledi “Kira fiyatları da çok kısa süre içerisinde normale dönecek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir