Musk, Twitter’ı neden satın alıyor?

ECE MAĞAT

Elon Musk’ın Twitter’ı satın alma macerasında son düzlüğe gelindi. Twitter anlaşmasını Cuma günü tamamlamayı planladığını belirtmesinin ardından ünlü milyarder, sosyal medya platformunu satın alma sebebini Twitter üzerinden yaptığı yazılı bir açıklamayla duyurdu.

Twitter’ı satın alma konusundaki motivasyonunu kişisel olarak paylaşmak istediğini ifade eden Musk, satın alma nedeninden reklam içeriği hakkındaki düşüncesine kadar bir çok spekülasyon olduğunu öte yandan bunların çoğunun gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Musk “Twitter’ı satın aldım; çünkü şiddete başvurmadan çok çeşitli inançların sağlıklı bir şekilde tartışılabileceği dijital bir platforma sahip olmak, uygarlığımızın geleceği açısından önemli” diye yazdı.

Şu anda sosyal medyada aşırı sağ ve aşırı sol kanatlara bölünerek farklı seslerin çıkmasına izin vermeyen görüşlerin hakim olduğunu ve daha fazla nefret yayarak toplumun ikiye bölünmesi riskini barındıran ciddi bir tehlikenin oluştuğunu ifade eden Musk şunları söyledi:

Geleneksel medyanın çoğu, durmak bilmeyen bir tıklama peşinde koşarak, bunun para getireceği inancıyla bu kutuplaşmayı körükledi ve besledi. Bunun yapılmasıyla diyalog kurma fırsatı kayboldu.

Twitter’ı satın alma sebebim bu. Bunu kolay olduğu için yapmadım. Bunu daha fazla para kazanmak için yapmadım. Bunu aşık olduğum insanlığa yardım etmeye çalıştığım için yaptım.

Tüm çabalarımıza rağmen bu hedefe ulaşamamanın gerçek bir olasılık olduğunu alçak gönüllükle kabul ediyorum.

Bununla birlikte Twitter söylenilen hiçbir şeyin bir bedelinin olmadığı herkesin istediğini yapmakta özgür olduğu bir cehenneme dönüşemez! Buna ek olarak platformumuz yasalara uymak kaydıyla herkesin film izlemek, video oyunu oynamak gibi tercih ettiği tecrübeyi yaşamasına samimi bir şekilde kucak açmak zorunda.

Reklam konusundaki söylentilere de Twitter üzerinden cevap veren Musk, düzgün şekilde yapılan reklamın insanları memnun edeceğine, eğlendireceğine ve bilgilendireceğine olan inancının da altını çizdi.

Musk “Reklamlar size hiç bilmediğiniz ama tam ihtiyacınız olan bir hizmet, ürün ya da tıbbi malzeme gösterebilir. Twitter için kullanıcılarına ihtiyaçlarıyla mümkün olduğunca alakalı reklamlar göstermek esastır. Düzeyi düşük reklamlar spam’dir; ancak amacına uygun reklamlar kesinlikle içeriktir” diye yazdı.

Musk Twitter kullanıcılarına yazdığı mektubu şöyle noktaladı:

Twitter, markanızı ve işletmenizi güçlendiren, dünyanın en saygın reklam platformu olmayı hedefliyor. Bizimle birlikte olan herkese teşekkür ederim. Hadi birlikte olağanüstü bir şey inşa edelim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir