Musk: Çin bir çeşit resesyon yaşıyor

Tesla Inc.’in kurucusu Elon Musk, üçüncü çeyrek bilançosunun açıklanmasının ardından şirketinin üretim operasyonunun bulunduğu Çin’deki son sipariş alım trendleriyle ilgili bir soruya dair verdiği cevapta “Çin başta emlak piyasası olmak üzere bir çeşit resesyon yaşıyor” dedi.

Musk, Avrupa’nın enerji kıtlığından kaynaklanan bir durgunlukla karşı karşıya olmasına karşın ABD’nin iyi durumda olduğunu belirtirken, Fed’in faiz oranlarını gereğinden fazla yükselttiğini ve eninde sonunda bunun farkına varacaklarını düşündüğünü de sözlerine ekledi.

Çin ekonomisi, Şanghay da dahil olmak üzere büyük şehirlerde yaşanan kapanmalarla ikinci çeyrekte neredeyse durgunlaşmıştı. Şangay’da aylarca süren karantina sırasında, Tesla fabrikası da dahil olmak üzere fabrikalar birkaç hafta boyunca operasyonları askıya almak zorunda kalmıştı.

O dönemden itibaren salgın ve kısıtlamaların, faaliyet ve talep üzerinde baskı yaratmaya devam etmesi nedeniyle Çin toparlanması kırılgan kaldı. Ülkenin emlak piyasasındaki durgunluğun da güveni azaltması ile birlikte emtialardan kredilere kadar her şeye olan talep azaldı.

Bloomberg’in anketine katılan ekonomistler, ekonominin üçüncü çeyrekte yüzde 3,3 büyüme kaydettiğini tahmin ediyor. Bu verinin Salı günü verilmesi gerekiyordu, ancak Ulusal İstatistik Kurumu verilerin yayınlanmasını erteledi.

Yılın ilk dokuz ayında emlak yatırımlarının bir yıl öncesine göre yüzde 7,5 oranında düştüğü tahmin ediliyor. Pandemiden önceki benzer bir zaman dilimindeki büyüme yüzde 10’u aşmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir