MÜSİAD Başkanı: Özel bankalar yüzde 300-400 kâr marjı peşinde koşmamalı

MÜSİAD Başkanı Mahmut Asmalı krediye erişim konusundaki sıkıntılara değinerek özel bankaların ucuz kredi imkânını yansıtmadığının altını çizdi.

MÜSİAD Expo’da Bloomberg HT’nin sorularını cevaplayan Asmalı “Merkez Bankası politika faizini yüzde 12’lere düşürdü. Bunun biraz daha uzun vadeli olması gerekiyor. Merkezin uyguladığı bu ucuz kredi imkânını özellikle özel bankalar sanayiciye, üreticiye yansıtmıyor. Bu konuda bize gelen şikayetler var.

BDDK’nın belli bir faiz aralığından sonra zorunlu karşılığı yüzde 90’a çekmiş olması sonucu faizlerde bir miktar gevşeme oldu; ama bu istenilen seviyede değil. Küresel anlamda yaşanan daralma sonucu bankalar yurt dışından fon bulma konusunda da sıkıntılar yaşıyorlar. Bu noktada krediye erişimi biraz zorlaştırdılar. Verdikleri kredileri de riski minimumda olan müşterilere kullandırıyorlar. KOBİ ölçeğinde sıkıntı var” dedi.

Finansal erişimin biraz daha kolaylaştırılmasının gerektiğini vurgulayan Asmalı “Gerek Merkez Bankası, gerek BDDK bu konuda düzenlemeler yapıyor. Kamu bankaları buna ayak uyduruyor; fakat özel bankalarla ilgili ciddi şikayetler alıyoruz. Böyle bir ortamda özel bankalar hâlâ yüzde 300-400 kâr marjı peşinde koşmasını doğru bulmuyoruz” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir